Czego szukasz?
To wszechstronne osłony, które doskonale pasują do każdego wnętrza. Zapewniają one dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, pozwalają regulować zaciemnienie wnętrza, a zarazem stanowią dekorację. Można je wykorzystać na każdym oknie – nawet dachowym czy o niestandardowym kształcie lub rozmiarze. Jak dobrać kolor rolet plisowanych? Poznaj nasze propozycje.
Plisy na okna to nie tylko funkcjonalne osłony, ale także element dekoracyjny, który nadaje całej aranżacji oryginalnego charakteru. Podczas doboru koloru tkanin, warto pamiętać, aby wpisywał się on w ogólną koncepcję wystroju. Odpowiedni materiał pozwoli nam rozjaśnić ciemne pomieszczenie (z oknami wychodzącymi na północ lub zachód), zaciemnić okna wychodzące na południe, nadać sypialni przytulnego charakteru, sprawić, że salon stanie się bardziej radosny, a przekroczenie drzwi domowego gabinetu będzie oznaczać wyciszenie i stymulację do pracy.
Żaluzje plisowane dostępne są w wielu różnych odcieniach. Delikatne pastele, chłodne odcienie błękitu lub butelkowej zieleni, a może wyrazista czerwień? Kolory mają ogromną moc i wpływają na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Podczas doboru rolet typu plisy, możemy skorzystać z ogólnych zasad, które mówią o wpływie poszczególnych barw na emocje człowieka. Ciepłe działają pobudzająco, a zimne sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Prawidłowość tą chętnie wykorzystują architekci wnętrz, a my możemy ją przenieść nie tylko na dobór odcieni ścian czy podłóg, ale także dekoracji – w tym rolet okiennych.
Symbolizuje niewinność i duchowość. Barwa ta optycznie powiększa niewielkie wnętrza, sprawia, że stają się one świeże i proste. Biel odpręża i uspokaja, dlatego doskonale sprawdzi się w sypialni. Tę barwę mogą wybierać osoby dynamiczne, pełne pomysłów i zapału. Na osoby wyciszone czysta biel może niestety działać zbyt tłumiąco i zniechęcać do działania. Białe rolety plisy znakomicie będą pasować do małych wnętrz, w których okna wychodzą na północną stronę. Biele królują w chłodnych wnętrzach skandynawskich, pasują do modnego minimalizmu. Stanowią także dobre tło, dlatego plisy w tym odcieniu pozwolą na większą dowolność w doborze innych dekoracji.
Czerń absorbuje światło i nie odbija promieni. Stanowi ona neutralną bazę dla innych kolorów. Czarny symbolizuje tajemnicę, ale zarazem optycznie zmniejsza pomieszczenie i niejako „przybliża” je w stronę patrzącego, dlatego sprawdzi się wyłącznie w przestronnych wnętrzach. Czarne plisy okienne dobrze zaciemnią sypialnię lub salon, można je zastosować na zasadzie kontrastu w pomieszczeniach zaaranżowanych w jasnych kolorach. Kropla czerni wygasi żywe barwy, ale jej nadmiar będzie działać przytłaczająco i depresyjnie, dlatego kolor ten najlepiej stosować w aranżacjach dość oszczędnie.
Szarości to jeden z najbardziej neutralnych odcieni w całej palecie barw. Kolor ten nie jest ani zimny, ani ciepły. Nie uspokaja i nie pobudza do działania, ale doskonale pasuje niemal do każdej innej barwy. Szare plisy na okna można wykorzystać we wnętrzach jako uniwersalną bazę dla dodatków w żywszych odcieniach.
Niebieski kojarzy się z wolnością – niebem, morzem i wiatrem. Schładza wnętrza, jest rześki, doskonale koi nerwy i sprzyja odpoczynkowi, dlatego niebieskie rolety idealnie sprawdzą się do sypialni. Warto także wiedzieć, że błękity optycznie powiększają wnętrze. W przestronnych pomieszczeniach można go ożywiać cieplejszymi barwami.
Zielenie symbolizują naturę, spokój i harmonię. Zielone żaluzje plisowane to doskonały dodatek do sypialni czy pokoju dziecięcego. Dodatki w odcieniu mięty, groszku, wiosennej trawy optycznie powiększą pomieszczenie, pozwolą się wyciszyć, przemyśleć problemy. Jednocześnie, zieleń może wywoływać poczucie bierności, dlatego raczej nie sprawdzi się do tętniącego życiem rodzinnego salonu (chyba, że zostanie przełamana żywszymi barwami).
Czerwień to symbol płomiennej miłości, ognia i żarliwych uczuć. Odcień ten dominuje nad innymi kolorami, jest bardzo wyrazisty i pobudza do działania. Idealnie sprawdzi się jako dodatek w pokojach dziennych, domowych pracowniach, firmowych gabinetach. Czerwień pobudza apetyt, dlatego architekci wnętrz często wykorzystują ją również w kuchniach oraz jadalniach. Z czerwonych plis lepiej zrezygnować w sypialni i innych wnętrzach, które mają sprzyjać wyciszeniu.
Żółty kojarzy się z optymizmem i uśmiechem, symbolizuje radość, dlatego doskonale rozświetli wnętrze. Barwa ta bardzo dobrze odbija światło, optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza, dlatego warto ją stosować w niewielkich pomieszczeniach. Żółte plisy okienne to doskonały pomysł, gdy okna wychodzą na północ lub z innego powodu dociera do pomieszczenia niewiele światła. Odcień ten pobudza do działania, stanowi zastrzyk pozytywnej energii, sprzyja nauce i pracy, dlatego możemy wykorzystać go np. podczas aranżacji młodzieżowego pokoju, gabinetu czy rodzinnego salonu.
Fiolety symbolizują mistycyzm i zagadkowość, są łagodne i głębokie. Fioletowe dodatki dodadzą wnętrzu elegancji, sprzyjają kreatywnemu myśleniu. Można je wykorzystać we wnętrzach przeznaczonych do nauki czy pracy.
Brązy są ciepłe, kojarzą się z poczuciem stabilności, bezpieczeństwem i harmonią. Jest to odcień natury (drewno), który powinien przypaść do gustu osobom poszukującym stabilizacji. Brązowe plisy na okna pozwolą sie wyciszyć, nadadzą pomieszczeniu przytulnego i komfortowego charakteru. Brązy doskonale łączą się z innymi odcieniami natury (zielenie, piaskowy, błękity), dlatego dobrze pasują do aranżacji w klasycznym stylu.
Sypialnia powinna sprzyjać wyciszeniu, odprężeniu i relaksowi, dlatego warto wybierać tutaj chłodne odcienie. W pomieszczeniu tym możemy zastosować błękitne, zielone lub fioletowe plisy na okna. Naturalne brązy kojarzą się z kolorem drewna, dlatego powinny przypaść do gustu miłośnikom tradycyjnych trendów.
Salon stanowi wizytówkę domu, dlatego jego aranżacja powinna być idealnie skomponowana. Pomieszczenie to tętni życiem, a plisy okienne powinny podkreślić optymistyczny charakter wystroju. Dobrze sprawdzą się tutaj osłony w odcieniu głębokich brązów, optymistycznej żółci czy ognistej czerwieni. Do wnętrz w stylu minimalistycznym pasują odcienie metaliczne. Możemy wybrać również czerń – plisy zaciemniające w tym kolorze doskonale skomponują się z bielą i szarościami.
Rolety plisy mają stanowić nie tylko dekorację wnętrza, ale i chronić pomieszczenie przed nadmiernym przenikaniem promieni słonecznych. Gdy okna wychodzą na północ, zwykle wnika do pomieszczenia niewiele światła i ma ono zimny odcień. Wtedy warto wybierać osłony w ciepłych barwach, które dodadzą wnętrzu przytulności. Delikatny, transparentny materiał i gładka tkanina bez wzorów to doskonały sposób na doświetlenie wnętrza. Plisy zaciemniające sprawiłyby, że sypialnia, salon lub kuchnia nabrałaby mrocznego i nieprzytulnego charakteru.
Przy oknach wychodzących na południe, lepiej sprawdzą się ciemniejsze i bardziej intensywne tkaniny, które lekko zaciemnią pomieszczenie (funkcja ta jest bardzo ważna latem). W pomieszczeniach z oknami od wschodu najlepsze będą plisy okienne w ciemnym odcieniu, które uchronią nas przed intensywnymi promieniami słonecznymi pojawiającymi się już o świcie (szczególnie ważne jest to w sypialni).
Dalsza lektura: