Czego szukasz?
Pranie firanek to ważny obowiązek domowy. Najlepszym sposobem ich czyszczenia jest upranie w pralce. Pamiętaj jednak, że to nie takie proste zadanie, jak się może na pozór wydawać. Miej na uwadze, by nie przeładować bębna pralki – zbyt dużo lżejszych i ciężkich tkanin może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jak prać firanki w pralce? Czy mycie mechaniczne to jedyna opcja?
Zastanawiasz się, jak wyprać firany tak, by ich kolor nie wyblakł, a także, żeby nie były pogniecione? Przed wypraniem firanek w pralce należy je namoczyć w ciepłej wodzie (temperatura nieprzekraczająca 40 stopni Celsjusza) – na około godzinę. Jeśli dane zasłony są wyjątkowo zabrudzone, do miski można dodać delikatny, specjalistyczny detergent (np. z wybielaczem – jeśli firanki są jednolicie białe). W przypadku bardzo dużych zanieczyszczeń (np. tłuszcz z kuchni, plama po zupie, dym papierosowy) warto podczas namaczania kilkukrotnie wymienić wodę (zawsze z użyciem detergentu).
Stosunkowa łatwość w czyszczeniu to jedna z wielu zalet klasycznych firanek. Sprawdź, czy firany są jeszcze modne.
Pranie firanek w pralce nie jest takie proste – wymaga wiedzy i przygotowania. Można jednak bezapelacyjnie uznać, że to szybsza, prostsza i skuteczniejsza metoda niż pranie ręczne.
Istnieją jednak zasłony, które obowiązkowo muszą być prane siłami własnych rąk. Mowa o zasłonach mających elementy usztywnione szerokimi klejonkami. Firany tego typu można prać w pralce tylko wtedy, gdy ich usztywnienie ma szerokość około 10 cm.
Pranie ręczne obowiązuje również w przypadku zasłon z lnu, tiulu, bawełny, woalu.
Jak wyprać firany ręcznie, manualnie? Wystarczy przygotować dużą miskę z ciepłą (uwaga, nie gorącą) wodą z mydłem lub innym detergentem. Następnie należy poczekać, aż środek się rozpuści. Gdy roztwór przybierze charakterystyczny, mętny kolor, w misce można zanurzyć brudne firany.
Zastanawiasz się, jak odpowiednio prać zasłony i firanki? Piorąc firanki, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim temperatura prania w pralce nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Warto korzystać z programów „Pranie ręczne” lub „Pranie firanek” (to oznaczenie pojawia się raczej w nowoczesnych pralkach). Pozwolą one uniknąć pytań: czy firanki można prać w 60 stopniach lub na jakim programie prać firanki.
Jak działają wymienione programy? Obroty pralki będą wolniejsze. Podczas powolnego prania materiał będzie miał czas, by przejść dodatkowy proces namaczania. Tryb „Pranie ręczne” wpływa także na to, że firanka po praniu nie będzie zbyt mocno pognieciona (czasem tak gładka i niestłamszona, że nie będzie potrzebne prasowanie). To idealna odpowiedź na pytanie „jak prać firanki w pralce, aby się nie pogniotły”.
Przed praniem nie musisz rozmarszczać taśm marszczących – ich żyłkowe struktury dopierają się, bardzo dobrze przepuszczają wodę. Wyjątkiem są białe taśmy bawełniane, które koniecznie trzeba rozmarszczyć przed namaczaniem, by nie uzyskać efektu szarej smugi w miejscu taśmy.
Nie zaleca się, by prać w pralce firanki o dużej powierzchni, ciężkości. Gdy ich materiał nabierze wody podczas prania, ciężar zwiększy się kilkukrotnie. Pralka może nie wytrzymać tak dużego obciążenia i ulec zniszczeniu.
Warto także pamiętać, że aksamity, tkaniny pluszowe i welury najprawdopodobniej nie sprawdzą się w domowej łazience, pralni. Muszą być one oddane do pralni chemicznej – z racji struktury i gramatury. W zetknięciu się z wodą, proszkiem, płynem, które stosuje się w warunkach domowych, mogą szybko ulec uszkodzeniu.
Wszystkie zasłony i firanki należy przed umieszczeniem w pralce złożyć w kostkę i zamknąć w specjalnej siateczce na prania. Elementy ozdobne, dodatkowe trzeba wyjąć. Inną opcją jest włożenie dodatków (koralików, szelek, guzików, frędzli) do osobnych woreczków z siateczką. Gdy zakończy się pranie, nie wyjmuj upranych tkanin od razu z pralki. Pozwól im podeschnąć. Zostaw je w bębnie na kilka minut, aby przed powieszeniem odrobinę ociekły. Jeśli podczas wysychania z firanek kapie znaczna ilość wody (bardzo prawdopodobne), połóż na podłodze ręczniki, które wsiąkną wilgoć.
Masz już podstawową wiedzę na temat tego, jak prać firanki w pralce. To jednak nie wszystko. Pamiętaj o akcesoriach. Firana musi zostać odpowiednio przygotowana do prania, czyli z usuniętymi elementami dodatkowymi (np. usztywnieniami w postaci prętów transparentnych lub profili obciążających). Pozostawienie ich w pralce na czas prania może sprawić, że zasłony ulegną zniszczeniu, a profile – wygięciu, wyłamaniu. W takim wypadku istnieje także niebezpieczeństwo uszkodzenia pralki.
Zastanawiasz się, jak odświeżyć zasłony bez prania? Jest na to metoda! Zasłony można odświeżyć – bez konieczności prania – na kilka sposobów, m.in. przy użyciu parownicy lub odkurzacza. Pierwsze rozwiązanie przebiega następująco: spryskaj firanę za pośrednictwem dozownika z wodą (do momentu, aż materiał będzie w pełni wilgotny), a następnie użyj parownicy do delikatnego prasowania całej powierzchni tkaniny.
Odświeżenie zasłon przy użyciu odkurzacza polega po prostu na odkurzeniu tekstylnego materiału. Urządzenie musi być koniecznie wyposażone w okrągłą lub podłużną końcówkę. Ręczną alternatywą jest charakterystyczna trzepaczka do dywanów.
Wiesz już, jak prać firanki w pralce. Zastanawiasz się, co dalej? Czyste, uprane firany zawieszaj na specjalnych agrafkach, ślizgach, haczykach – czyli elementach wpiętych w taśmę marszczącą – lub innych, mobilnych elementach zawieszających.