Czego szukasz?
Na rynku dostępnych jest wiele osłon, które mają na celu zapewnić spokój w okresie wiosenno-letnim i zapobiec przedostawaniu się do wnętrza owadów. Niektóre z nich wymagają użycia rzepu. Jak usunąć klej z okna po moskitierze, kiedy trzeba ją zdemontować?
Wiosną i latem do naszych mieszkań oraz domów przedostaje się wiele insektów oraz owadów. Nic więc dziwnego, że szukamy wielu sposobów na to, aby maksymalnie ograniczyć ten problem. Na rynku jest wiele dostępnych produktów, które możesz wykorzystać samodzielnie, bez pomocy fachowców. Okazuje się, że nie wszystkie wymagają późniejszego zastanawiania się, jak usunąć klej z okna po moskitierze.
Najpopularniejsze są specjalne siatki, które kupuje się na metry. To rozwiązanie jest na pewno proste w montażu i demontażu, ale może powodować problemy. Mocowanie wymaga przyklejenia taśmy rzepowej do oparcia ościeżnicy, od strony wnętrza. Musi być ono odtłuszczone i oczyszczone z kurzu. Można użyć do tego benzyny ekstrakcyjnej albo alkoholu. Następnie naciąga się siatkę i mocuje. Oczywiście musi ona być wcześniej odpowiednio przycięta, aby pasowała pod względem rozmiaru. Prawidłowy montaż moskitiery pomoże w dłuższej eksploatacji.
Słabej jakości materiały mogą po jakimś czasie odpiąć się od okna, dlatego konieczne będzie ponowne odtłuszczenie i ponowne założenie rzepu. Kleje nie są też trwałe i nie utrzymują się na nieprzygotowanej powierzchni. Jednak dużym plusem tego rozwiązania jest bezinwazyjne montowanie, a także szybka wymiana w razie uszkodzeń. Nie jest to też duży koszt, jeśli chodzi o produkt.
Niestety, słabej jakości siatki mogą w każdej chwili pęknąć i rozerwać się. O każdą moskitierę trzeba też dbać. Dzięki temu będziesz zadowolony z jej wyglądu i przetrwa ona wiele sezonów. Niestety, silny wiatr powoduje często uszkodzenia mechaniczne, szczególnie jeśli są to moskitiery mocowane na rzep. Wtedy konieczny jest demontaż.
Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości trwałe osłony przed owadami, np. w ramce, warto pomyśleć o sposobie mocowania już wcześniej. Cała konstrukcja powinna być prosta w obsłudze, aby w razie problemów, zdjąć ją bezinwazyjnie. Jesienią i zimą, kiedy tylko jest to możliwe, warto zdemontować moskitierę. Dlaczego? Mróz może wpłynąć na utratę sprężystości i elastyczności siatki. W okresie wiosennym i letnim mogą zacząć pojawiać się uszkodzenia. Siatkę możesz też wyczyścić, zanurzając ją w wodzie z delikatnym detergentem.
Kiedy ściągniesz siatkę przymocowaną na rzepy, pojawia się pytanie, jak usunąć klej z okna po moskitierze. Pozostałości nie prezentują się estetycznie, jednak nie warto podejmować drastycznych kroków. Nie używaj do tego nożyka, żyletki czy innych ostrych przedmiotów. Zdecydowanie lepiej spróbować domowych sposobów. Przed przystąpieniem do działania oceń, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia. Jeśli jest to drewno albo okna malowane, lepiej nie stosować mocnej chemii i detergentów.
Spróbuj pozbyć się pozostałości kleju za pomocą wilgotnej gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli to nie pomoże, wypróbuj spirytus, alkohol wysokoprocentowy lub benzynę ekstrakcyjną. Użyj delikatnej ściereczki (np. z mikrofibry) i pocieraj miejsca, w których pozostał klej. Skuteczna może okazać się również terpentyna, ale nie warto jej stosować w przypadku okien malowanych.
Pamiętaj o tym, żeby założyć rękawiczki podczas używania mocnych środków, benzyny ekstrakcyjnej czy też spirytusu. Lepiej ochronić swoje dłonie przed wysuszeniem. Zawsze sprawdzaj też dany preparat na małej powierzchni ramy okna. Wtedy będziesz mieć pewność, jak on działa i czy nie uszkodzi Twojego wykończenia.
Jeśli nie chcesz mieć problemu ze zrywającym się materiałem, pozostałościami kleju na oknie czy odpinaniem się moskitiery, postaw na bardziej solidne rozwiązania. Do wyboru masz modele ramkowe, drzwiowe, rolowane oraz plisowane. Z łatwością można dopasować moskitiery do swojej aranżacji, a także stosować je nawet na dużych powierzchniach.
Przykładowo, model ramkowy można zamontować za pomocą obrotowych zaczepów. Jeśli będziesz chciał ściągnąć go na jesień i zimę, okaże się to niesamowicie proste. Ten produkt to świetna alternatywa dla klasycznej siatki. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na solidnego producenta i wysokiej jakości materiały, nie będzie nawet potrzeby wiercenia w powierzchni okna. Jednocześnie siatka nie zakłóca estetycznego wyglądu za oknem. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni wymiar, a reszta leży po stronie producenta.
Z kolei moskitiera plisowana ułatwia łatwą i płynną obsługę, jeśli chcesz na co dzień korzystać z drzwi tarasowych czy balkonowych. To duże ułatwienie w mieszkaniach, biurach, miejscach publicznych i domach. Moskitiery plisowane są mocowane na specjalnym stelażu, dlatego zwija się je jak harmonijkę. Takie produkty wyglądają bardzo estetycznie i są wyjątkowo funkcjonalne. Powstały z myślą o drzwiach balkonowych, tarasowych, a także dużych przeszklonych powierzchniach. Można je też mocować w nietypowych oknach pod względem wymiaru. Montaż takich moskitier nie wymaga kleju, a wszystkie elementy w zestawie od producenta służą do samodzielnego mocowania.
Moskitiera rolowana przypomina nieco tradycyjną roletę. Po zsunięciu chowa się w prowadnicy. Nad oknem mocuje się specjalną kasetę, która jest estetyczna i praktyczna. Jak widzisz, nie zawsze musisz wybierać produkty mocowane na klej.