Czego szukasz?
Pomieszczenia takie jak kuchnia czy jadalnia są narażone na wiele zanieczyszczeń, które trzeba usuwać regularnie. Tłuste plamy na rolecie pojawiają się często podczas przygotowywania potraw, smażenia czy nawet mycia naczyń. Nie da się ukryć, że okno w kuchni nad zlewem to bardzo popularne rozwiązanie, ale wiąże się z narażeniem na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Sprawdź, jak usunąć tłuste plamy na rolecie.
Przede wszystkim jeszcze przed zakupem osłon okiennych zobacz, z jakiego materiału wykonana jest dana roleta. Im jest ona lepszej jakości, tym większa szansa na to, że pielęgnacja będzie prostsza i sprawniejsza. Sposób usuwania zanieczyszczeń powinien być dostosowany do konkretnego produktu.
Silne detergenty czy chemia mogą raz na zawsze zniszczyć tkaninę, odbarwić ją, a przy intensywnych ruchach nawet rozerwać. Wskazówek szukaj na instrukcji obsługi dołączonej od producenta. Jeśli nie masz jednak pewności, jak działa konkretny detergent, najlepiej sprawdzić jego działanie na małej powierzchni w niewidocznym miejscu.
Pamiętaj też o tym, aby wszelkiego rodzaju plamy i zanieczyszczenia usuwać od razu. Dotyczy to właściwie każdego rodzaju tkanin, także mebli tapicerowanych, firan czy obrusów. Pozostawione tłuste plamy na rolecie na kilka godzin albo dni znacznie trudniej usunąć.
Jeśli chodzi jednak o tradycyjny kurz, można się go pozbyć... odkurzaczem! Wystarczy do tego specjalna szczoteczka przeznaczona do odkurzania mebli. Trzeba koniecznie sprawdzić, aby nasadka była czysta, a moc ssania sprzętu ustawiona na możliwie najniższą. W niektórych przypadkach doskonale sprawdzi się także rolka do ubrań, która służy do usuwania sierści i kurzu także z rolet. Do regularnego czyszczenia rolet sprawdzi się również ściereczka z mikrofibry, zarówno do stosowania na sucho, jak i na mokro.
Aby usunąć tłuste plamy na rolecie, nie warto też zbyt szybko demontować całego mechanizmu bez potrzeby, ponieważ bez większego doświadczenia można łatwo uszkodzić konstrukcję. Ponadto po każdym czyszczeniu koniecznie trzeba czekać, aż rozwinięty materiał całkowicie wyschnie.
Dlaczego czyszczenie rolet jest tak ważne? W większości przypadków tkaniny są pokryte specjalną apreturą, która zabezpiecza przed zabrudzeniami. Jeśli użyjesz silnych detergentów, zaczniesz szorować, możesz trwale usunąć tę powłokę.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonana jest tkanina oraz znalezienie informacji od producenta na temat czyszczenia. Naturalne tkaniny są ekologiczne i estetyczne, jednak w przypadku pozbywania się plam, są też problematyczne. Niektóre tłuste plamy na rolecie mogą zejść wyłącznie pod wpływem mokrej ściereczki. Dlaczego? Materiały pokryte są specjalną powłoką, o której wspominaliśmy wcześniej, dlatego tłuszcz nie wnika w głąb struktury włókien.
Najlepiej tłuste plamy na rolecie usunąć od razu, mocząc miękką gąbkę lub ściereczkę (np. z mikrofibry) i używając niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Z reguły wystarczy jedna lub dwie krople. Pamiętaj o tym, aby akcesoria do czyszczenia nie były mokre i ociekające wodą, tylko wilgotne. Delikatnie pocieraj plamę na materiale i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Tłuszcz pod wpływem działania płynu do mycia naczyń powinien się rozpuścić. Działa to podobnie jak w przypadku tradycyjnych talerzy czy też ręczników kuchennych.
Nie przyciskaj mocno gąbki lub ściereczki, nie szoruj też tkaniny szorstką stroną. Nie używaj do czyszczenia ostrych szczotek. Najlepiej, aby ruchy dostosować do ułożenia włókien na materiale.
Tłuste plamy na rolecie możesz także usunąć, łącząc wodę oraz ocet w proporcji 1:1. Do takiej mieszanki dodaj też kroplę płynu do mycia naczyń. Aby się upewnić, że taki domowy środek nie uszkodzi materiału, wypróbuj go na małym fragmencie.
Kolejnym domowym sposobem na tłuste plamy na rolecie jest letnia woda z odrobiną płynu do prania. Pamiętaj też o tym, aby po czyszczeniu pozbyć się resztek detergentu. Użyj do tego czystej ściereczki nasączonej wodą i pozostaw do pełnego wyschnięcia.
Pewnie zastanawiasz się, kiedy trzeba zdemontować roletę? Tylko wtedy, gdy plama jest naprawdę spora i czyszczenie materiału, gdy stoisz przed oknem, jest niemal niemożliwe. Pamiętaj jednak o stosowaniu się do zaleceń producenta i upewnij się, że będziesz potrafił zamocować ją z powrotem.
Może Cię również zainteresować:
Jak łączyć rolety i zasłony razem?
Czym osłonić okna balkonowe w bloku?