Czego szukasz?
To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą funkcjonalność. Pozwalają one uchronić wnętrza przed nadmiernym wnikaniem promieni słonecznych, zapewniają poczucie prywatności i stanowią doskonałą dekorację okna, która uzupełnia aranżację pomieszczenia. Na rynku znajdziemy jednak bardzo duży wybór rozwiązań – różniących się funkcją, sposobem montażu i stylistyką. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać idealne rolety materiałowe do domu, mieszkania lub biura.
Rolety materiałowe pozwalają regulować światło wpadające do pomieszczeń. Gdy zależy nam na wysokim poziomie zaciemnienia, warto wybierać rolety z tkanin podgumowanych. Dobrze sprawdzą się one w mieszkaniach na parterze czy sypialniach z oknem wychodzącym na wschód (w ten sposób unikniemy pobudki przez intensywne promienie słońca wnikające do pokoju). Dobre zaciemnienie (ale nie 100%) pozwolą uzyskać również rolety z grubszych tkanin o ciasnym splocie i w ciemnych kolorach. Jasne, cienkie materiały sprawdzą się, gdy lubimy dobrze doświetlone wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tkanin podgumowanych, nawet białe czy kremowe rolety, zapewnią wysoki poziom zaciemnienia.
Producenci proponują bardzo duży wybór osłon okiennych. Poszczególne rodzaje rolet wewnętrznych różnią się estetyką i funkcjonalnością.
Najpopularniejsze są:
Składają się z dwóch warstw materiału, które nachodzą na siebie. Jeden z pasów jest wykonany z tkaniny zaciemniającej (o wyższej gęstości), a drugi z materiału o mniejszej przepuszczalności światła. Pomiędzy pasami pozostawione są przerwy. Takie osłony prezentują się bardzo elegancko, a zarazem pozwalają wygodnie sterować poziomem światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety dzień i noc można ustawić tak, aby bardziej zaciemnieć wnętrze (np. na noc) lub, aby przenikało do niego delikatnie rozproszone światło (na dzień).
Osłony ekranowe to jedne z najpopularniejszych rolet materiałowych, które dobrze sprawdzą się zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i biur. Tworzy je zwijany pas materiału (najczęściej producenci wykorzystują PCV, poliester, a rzadziej włókno szklane). W tej formie dostępne są rolety wolnowiszące oraz rolety w kasecie.
Rolety rzymskie to nawijane na rolkę fałdy tkaniny. Konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, że podczas jej zwijania tworzą się ozdobne fale. Materiał nie okręca się tutaj wokół wałka, ale jest podnoszony na wybraną wysokość przez sznurki (umieszczone po bokach osłony). Rolety rzymskie z wyższej półki cenowej często są wzmocnione fiszbinami i miewają doszyte dekoracyjne falbany. Łączą one funkcję klasycznej rolety i dekoracyjnych zasłon okiennych. Rozwiązanie to doskonale wpisze się w klasyczny wystrój wnętrz.
Są to dekoracyjne rolety podnoszone za pomocą sznurków – podobnie, jak kurtyny w teatrach. Najpopularniejsze są osłony z cieniutkiego woalu, zdobione falbanami, które mają bardzo dekoracyjny charakter (nie zapewnią one zaciemnienia wnętrza).
Rolety plisowane (plisy) doskonale sprawdzają się na oknach nietypowych (np. dużych oknach balkonowych czy oknach dachowych). Produkowane są one z tkanin naturalnych i syntetycznych, dzianin, włókna bambusowego, a to sprawia, że plisy idealnie wpiszą się w każdą aranżację wnętrza. Ich cechą charakterystyczną jest sposób zwijania tkanina jest zwijana na całej długości równolegle. Klasyczne wersje są zwijane do góry, ale obecnie producenci proponują również plisy zwijane w górę i dół. Przypominają one klasyczne żaluzje.
Podczas doboru rolet, warto zwrócić uwagę również na sposób montażu. Rolety okienne w kasecie aluminiowej montuje się do ramy okiennej. Kasety należy przykręcić do ramy za pomocą wkrętów. Rolety bez wiercenie nie są jednak całkowicie bezinwazyjne – podczas ich montażu powstają drobne otwory w ramie okna. Rolety wolnowiszące montuje się zazwyczaj do nadproża nad wnęką okna. Musimy jednak pamiętać, że ten sposób montażu sprawdzi się tylko wtedy, gdy zwinięta roleta nie będzie zawadzać o skrzydło okienne (nadproże musi być wysokie).
Rolety w prowadnicach montuje się do skrzydła okiennego. Prowadnice przykręca się za pomocą wkrętów (ewentualnie przykleja), dlatego nie są to rolety bezinwazyjne, a ich montaż wymaga bardziej specjalistycznych umiejętności. Najszybciej można zawiesić rolety mini. Wystarczy je założyć na pojedyncze skrzydła okienne. Takie nieinwazyjne rolety posiadają specjalne haczyki, są szybkie w montażu i niedrogie. W tej wersji dostępne są także rolety Dzień i Noc. Nowoczesne rolety przyszybowe z prowadnicami są przeznaczone do montażu w przestrzeni pomiędzy listwami przyszybowymi. Dzięki temu materiał ściśle przylega do szyby, nie zwija się, zapewnia dobre zaciemnienie i pięknie się prezentuje.
Przeczytaj również: