Czego szukasz?
Firany i zasłony to niezastąpiony, tekstylny element wyposażenia wnętrz. Tworzą one przytulny klimat, wpuszczają do światła odpowiednią (wybraną przed domowników) ilość światła, a także powiększają optycznie pomieszczenie. Istnieje jednak ważna zasada – aby firany i zasłony spełniały wszystkie wymienione funkcje, muszą być dobrze dobrane (m.in. pod względem stylistyki), a także mieć odpowiednią szerokość i długość. Jak wymierzyć firany i jak wymierzyć zasłony?
Między innymi od odpowiedniej długości karnisza zależy to, czy firany i zasłony spełnią swoje najważniejsze funkcje. Powinien być on dłuższy o kilkadziesiąt (około 40-60 cm) od wnęki okiennej, czyli o 20-30 cm z każdej strony (prawa i lewa). Takie wyliczenia dotyczą tylko pojedynczego wyboru – firanki lub zasłony. Jeśli domownicy chcą połączyć dwie opcje (i firany, i zasłony), różnica powinna być większa (karnisz dłuższy o około 70-80 cm od wnęki okiennej, a zatem 35-40 cm z każdej strony). W każdym wypadku karnisze powinny być także zamontowane 7-8 cm nad górną krawędzią ramy okiennej.
Wymierzenie firany dotyczy dwóch parametrów – długości i szerokości. Dzięki przestudiowaniu ich możesz zrozumieć, jak wymierzyć firany. Przeanalizujmy każdy aspekt.
Jeśli chodzi o długość, dobrze dobrana firana nie może być ani za długa, ani za krótka. Standardową długość firanek liczy się od połowy żabek. Firanę na szelkach mierzy się od końca rurki karniszy, natomiast firanę na przelotkę – tak samo, jedynie dodając 3 cm do otrzymanego wyniku.
W wyliczeniach długości firan, które sięgają do parapetu, należy uwzględnić dodatkowe liczby. Takie zasłony zwykle powinny kończyć się 5-10 cm pod lub 1,5 cm nad parapetem. Raczej niewskazane jest, by firany sięgające (mniej więcej) do podłogi stykały się z nią. Powinny kończyć się 2-3 cm nad ziemią. Jeśli jednak domownicy marzą o efekcie drapowania, muszą uwzględnić nowe wyliczenia – firany powinny być dłuższe o 5-20 cm od odległości szyby do parkietu (do otrzymanego wyniku należy dodatkowo dodać 5 cm na górze i 20 cm na dole).
Szerokość firan wylicza się znacznie łatwiej. Na początku należy się zastanowić, czy chcesz uzyskać efekt marszczenia (pojedynczego lub podwójnego). W drugim wypadku należy pomnożyć długość karnisza razy 2 lub 3. To wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zagadnienia: jak wymierzyć firany.
Wymierzenie zasłony na oknie jest mniej skomplikowane niż w przypadku firan. Utarło się, że zasłona powinna kończyć się około 2-3 cm nad podłogą. Wiele zależy jednak od typu zasłon. Długość zasłony na szelkach powinno się liczyć od rurki karnisza, natomiast zasłony z przelotką – tak samo, dodając do otrzymanego wyniku 3 cm. Jeśli domownicy decydują się powiesić zasłony z firankami, muszą pamiętać, że firana powinna być nieco krótsza (około 1 cm).
Szerokość zasłony zależy od jej funkcji. Jeżeli ma być ona tylko dekoracją, warto pomyśleć nad marszczeniem (przelotka). Jeśli natomiast ma pełnić funkcję praktyczną (całkowite zasłonienie okna), lepiej wybrać model na szelkach lub kółkach. Szerokość zasłon jest sprecyzowana – producenci tworzą modele o standardowych szerokościach (140-150 cm lub 300 cm). Jeśli żadna z wymienionych szerokości nie odpowiada domownikom, powinni się zastanowić nad zakupem zasłony na wymiar – w jej przypadku wyliczenia szerokości są analogiczne co w firanach.
To, jak wymierzyć zasłony, nie jest zbyt skomplikowane. Należy tylko mieć na uwadze różne wyliczenia.
Kiedy już założysz w salonie ulubioną zasłonę, pamiętaj o jej właściwej pielęgnacji. Dowiedz się, jak odpowiednio prać zasłony i dlaczego warto to robić.
Zastanawiasz się zapewne, jak łączyć rolety i zasłony razem. To trafne zagadnienie. Coraz popularniejszym połączeniem w aranżacjach wnętrz są rolety i zasłony. W tym wypadku nie trzeba skupiać się na wymiarach – zasłony wylicza się tak, jak zostało zaprezentowane w poprzednim akapicie – zatem kwestia, jak wymierzyć zasłony, jest bardzo prosta. Większą rolę odgrywa kolorystyka i materiał obu osłon. Do zasłon (wykonanych z dowolnego tworzywa) najczęściej dobiera się rolety materiałowe (mają neutralny charakter) lub rzymskie (jednak z umiarem, by nie przesadzić z dekoracjami). Projektanci i architekci wnętrz polecają także kombinację zasłony – żaluzje drewniane. Jeśli zaś chodzi o rolety, klienci często pytają ich, jakie rolety wybrać – gotowe czy na wymiar.
Jeśli chodzi o kolorystykę, nie warto przesadzać z barwami i wzorami tkanin. Wskazany jest umiar, np. dopasowanie rolet i zasłon w podobnym kolorze, z tej samej palety odcieni. Ewentualnie można zastosować efekt przeciwieństwa (jasne roleta i ciemniejsza zasłona, i na odwrót).