Czego szukasz?
Okna łukowe stanowią ozdobę zarówno starszych, jak i nowszych domów. Nadają budynku wyjątkowego charakteru (niemal pałacowego) i elegancji. Umożliwiają bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń. Jeśli chcesz przymocować do nich osłony okienne, nie oczekuj tradycyjnych rozwiązań. Okna łukowe wymagają odpowiednich zasłon na okna łukowe, firan, rolet. Przeczytaj, jak zasłonić okna łukowe.
Okna łukowe dzieli się na fasadowe, wielkogabarytowe (balkonowe i tarasowe), a także dachowe. Mogą mieć różne konstrukcje – mieszaną, rozwierną lub stałą (tzw. fiksy). Warto szczególnie omówić pierwszą z nich – w tym wypadku okno składa się z kilku krater (zaokrąglonej i prostokątnych). Górna część (z łukiem) ma stałą pozycję, natomiast prostokątne skrzydła są często rozwierne lub rozwierno-uchylne.
Okna łukowe są oryginalnym rozwiązaniem, które same w sobie stanowią ozdobę domu, pomieszczenia. Nie jest jednak niczym dziwnym, że w upalne dni domownicy liczą na ochronę przed słońcem, przegrzaniem pokoju. Chcieliby mieć także poczucie prywatności.
Do okien łukowych najczęściej dołącza się zasłony lub firany. Stanowią one jedne z odpowiedzi na pytanie, jak przyozdobić okna z łukiem. Powieszenie ich nad przeszkleniem pozwoli na całkowite zasłonięcie dostępu światła z zewnątrz. Ciężkie i długie zasłony na okna łukowe nie sprawdzą się jednak w każdym pokoju – np. w stylu nowoczesnym lub boho. Zobacz zasłonę welurową na taśmie Velvet 01.
Jeśli chodzi o osłony okienne, w oknach łukowych można zamontować zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Roleta, która znajduje się po zewnętrznej części, powinna być dokładnie zamontowana przy ramie okna – tylko wtedy będzie funkcjonalna. Częściej jednak stosuje się rolety wewnętrzne, np. rolety rzymskie, plisy, drewniane żaluzje na okna łukowe o grubych listwach. Okna łukowe zazwyczaj są dość duże (w długości), dlatego niekiedy wymagają rolet od sufitu do podłogi. Osłony okienne to gwarancja prywatności dla mieszkańców, a także możliwość ograniczenia światła słonecznego, jakie wpada do wnętrza.
Zastanawiasz się, jak sprytnie zamaskować karnisz? Są na to sposoby. Jeśli wolisz zasłonić okna łukowe zasłonami, zastanów się nad lokalizacją karnisza. Pierwsza opcja to prosty, pojedynczy karnisz, umieszczony nad łukiem. Drugie rozwiązanie to karnisz tuż pod łukiem okna.
Częściej wykorzystuje się pierwszy sposób. Tak wysoko umiejscowiony karnisz pozwala rozsunąć zasłony tak, by za dnia odsłonić całe, dekoracyjne i niepowtarzalne okno łukowe. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się ciężkie, długie zasłony na okna łukowe w jednolitym kolorze (ewentualnie ozdobione delikatnym wzorkiem). Karnisz pod łukiem okna najczęściej wybierany jest do bardzo dużych lub bardzo wąskich okien. Dzięki niemu okno jest optycznie zwiększone i nie przytłacza pomieszczenia. To też jedyne możliwe rozwiązanie wtedy, kiedy nad łukiem nie ma już miejsca na karnisz.
Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Każde pomieszczenie ma inny charakter, dlatego najprawdopodobniej sprawdzi się w nich inny typ osłon. Do sypialni warto wybrać rolety zaciemniające, które zapewnią atmosferę sprzyjającą snu i zapobiegną nagrzewaniu, zbytniemu rozjaśnieniu wnętrza. W łazience, kuchni czy przedpokoju można już zastosować rolety rozpraszające światło.
Kolor rolet wewnętrznych również ma znaczenie. Okna łukowe zazwyczaj zostały przyporządkowane do pomieszczeń eleganckich, stonowanych. Zaleca się, by ich barwa była zbliżona do odcienia ramy okiennej. Miłośnicy bardziej awangardowych i odważnych aranżacji mogą postąpić inaczej i wybrać rolety o intensywnych kolorach. Należy jednak pamiętać, by takie osłony „nie gryzły się” z pozostałymi elementami wystroju. Musi być zachowana harmonia czy kontrast.
Projektanci wnętrz polecają często do okien łukowych zastosowanie rolet plisowanych (plis okiennych). Owe osłony okienne składają się ze sztywnego materiału, który składa się w harmonijkę (nie zwija w rulon), z dwoma uchwytami na jego końcach. Dzięki swojej wyjątkowej budowie i systemowi sterownia plisy pozwalają na swobodną regulację stopnia naświetlenie wnętrza. Całą konstrukcję wspierają boczne prowadnice. Istnieje zatem możliwość odsłonięcia okna zarówno od góry, jak i od dołu. Roleta może być stabilnie ustawiona w dowolnym miejscu, wspierana przez stateczny mechanizm sterowania. Zobacz roletę plisowaną Premium – Cytrynowy sad i roletę plisowaną Basic – Hiszpańskie niebo.
Plisy można dopasować do okien o różnorodnych kształtach (nie tylko łuki, ale i trapezy, trójkąty).
W aranżacjach okien najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju tkaniny, konieczne zdatne do drapowania. Miłośnicy natury decydują się jednak na inną opcję – drewniane żaluzje na okna łukowe. Na rynku dostępne są zarówno poziome, jak i pionowe modele tych osłon. Coraz popularniejsze są także plisy – w formie zsuwanych i rozkładanych (w różny sposób) żaluzji – montowane bezpośrednio do skrzydła okiennego. Nie musisz długo zastanawiać się, jak zasłonić okna łukowe przy użyciu plisowanych żaluzji – mechanizm osłony jest prosty i intuicyjny.