Czego szukasz?
Plastikowe okna nie są tak trwałe, solidne i wytrzymałe jak drewniane czy stalowe ramy okienne. Do okien PCV pasują tylko niektóre typy rolet wewnętrznych. Zadaniem osłon okiennych w tym wypadku jest nie tylko ochrona wnętrza przed słońcem i spojrzeniami przechodniów, ale i udekorowanie średnio estetycznej plastikowej powierzchni. Jakie rolety do plastikowych okien sprawdzą się szczególnie dobrze w połączeniu z oknami PCV?
Najpopularniejsze typy rolet do okien plastikowych to rolety klasyczne (materiałowe), zaciemniające, dzień/noc. Każde z rozwiązań ma inne cechy, zalety.
Rolety klasyczne mają postać pojedynczego, jednowarstwowego kawałka tkaniny w określonym kolorze. Ów materiał hamuje dostęp promieni słonecznych do wnętrza, jednak nie zatrzymuje ich całkiem (w przeciwieństwie do innych rodzajów rolet wewnętrznych). Każdy powinien mieć dodatkowo na uwadze, jak odpowiednio dobrać tkaninę rolet materiałowych. Jeśli zdecydujesz się na taki typ osłon okiennych, zorientuj się także, jak czyścić rolety materiałowe.
Sytuacja inaczej prezentuje się w przypadku rolet zaciemniających do okien plastikowych. Sprawdzą się one w pomieszczeniach narażonych na silne promienie słoneczne przez większość czasu. Jak nazwa sugeruje, rolety zaciemniające mają na celu całkowite ograniczenie światła słonecznego. Składają się z dwóch warstw – tkaniny oraz gumy (gęstego materiału, nieprzepuszczającego światła).
Innym, równie popularnym typem rolet do okien plastikowych są rolety dzień/noc. Składają się one z poziomych, nachodzących na siebie pasków w dwóch warstwach. Dzięki charakterystycznemu mechanizmowi można w nich kontrolować, ile światła zostanie wpuszczonego do pomieszczenia. Za ich pomocą można zatem zasłonić promienie słoneczne całkowicie (jak w roletach zaciemniających) lub częściowo (jak w roletach klasycznych).
Innymi, mniej popularnymi rodzajami rolet wewnętrznych, jakie korelują z plastikowymi oknami, są rolety plisowane i rzymskie. Te pierwsze dają wiele możliwości aranżacyjnych. Plisy mają charakterystyczną budowę – materiał w plisie montuje się między dwoma listwami, które poruszają się w górę i dół. Plisy sprawdzają się idealnie na oknach o niestandardowych kształtach i wymiarach. Można je zastosować w prawie każdym pomieszczeniu – szczególnie w mieszkaniach i pokojach o małym metrażu.
Rolety rzymskie stanowią o wiele bardziej efektowną osłonę okienną. Są łatwe w konserwacji. Materiał, z którego zostały wykonane, w niemal większości przypadków można prać. Układa się on w charakterystyczne, efektowne fale. Rolety rzymskie często udostępniane są we wzorach (np. kwiecistych). Pasują niemal do każdego stylu aranżacji – począwszy od klasycznego, skończywszy na prowansalskim. Mogą jedynie nie sprawdzić się w połączeniu z nowoczesnymi wnętrzami. Rolety rzymskie tworzą ciekawe aranżacje z długimi, ciemnymi zasłonami. Montuje się je zazwyczaj bezinwazyjnie – do sufitu, ściany, ramy okna.
Większość wewnętrznych rolet do okien plastikowych wyróżnia się prostym, bezinwazyjnym, szybkim montażem. Aby zainstalować je, należy zaczepić w odpowiednich miejscach plastikowe haczyki, które skutecznie podtrzymują tkaninę i cały mechanizm. Nie trzeba zatem stosować żadnych specjalistycznych narzędzi ani zaburzać strukturę okna. Łatwo zamontowaną roletę wewnętrzną da się też szybko zdemontować.
Inna kwestia instalacji dotyczy tego, czy montować od góry, czy od dołu. Dokładniej ujmując, chodzi o sposób zasuwania. Na rynku można znaleźć nie tylko tradycyjne rolety, które się zaciąga od góry, ale i nowoczesne osłony zasuwane od dolnej części ramy okiennej. Tak działają właśnie tzw. rolety od góry i od dołu. Ten drugi typ jest praktyczny. Sprawdzi się w przypadku okien o niestandardowych, nietypowych kształtach i rozmiarach. Cel takiego sposobu zasuwania jest prosty – osłonięcie pomieszczenia przez przechodniami i niechcianymi spojrzeniami osób trzecich, jednocześnie dopuszczając do wnętrza promienie słoneczne.