Czego szukasz?
Zasłony stanowią jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego pomieszczenia. Co ciekawe, są nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne (osłaniają wnętrze przed promieniami słońca, zapobiegają nagrzaniu pokoju). Zastanawiasz się, jakie zasłony do szarej kanapy? Poznaj nasze propozycje duetów kolorystycznych – bazowaliśmy na sprawdzonych rozwiązaniach, polecanych przez architektów i projektantów wnętrz.
W minimalizmie dominują stonowane, nienachalne, nieprzytłaczające pomieszczenia kolory, np. odcienie bieli, czerni, szarości. O ile w przypadku białej oraz czarnej barwy nie trzeba dyskutować nad korelacją z szarą kanapą, o tyle połączenie szary-szary może zaskakiwać. Nic bardziej mylnego! Szary pasuje do szarego – wystarczy tylko dobrać odmienne odcienie, np. ciemnoszare zasłony do nieco jaśniejszej kanapy. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 01, Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 25 oraz Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 51.
Takie pomieszczenie może wydawać się niektórym osobom smutne i nudne. Jeśli chcesz wprowadzić zmiany, nie musisz dokonywać rewolucyjnych działań aranżacyjnych i kupować nowych zasłon. Wystarczy zawiesić na ścianie kolorowe plakaty lub na szarej sofie dodać poduszki o żywych barwach (np. żółci, zieleni).
Jakie zasłony do szarej sofy? Spróbuj pudrowych barw. Zasłony w subtelnych kolorach, np. pudrowym różu czy delikatnym turkusie, również pasują do szarej kanapy. Wprowadzą one do wnętrza powiew świeżości oraz przełamią nudę, nie narzucając jednocześnie krzykliwości. Pasują do salonu lub sypialni, które mają stać się przestrzenią do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Pudrowe barwy dodają dodatkowo przytulności – takie wnętrze będzie zachętą do wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym, przyjacielskim.
Do szarej kanapy pasują również intensywniejsze barwy. Pamiętaj jednak, by były dość umiarkowane. Połączeniem niespotykanym tak często, a bardzo urokliwym, jest szara kanapa i musztardowe zasłony – mocny i wyrazisty odcień żółci, nawiązujący do jesieni oraz opadających liści. Ostateczny rezultat zależy od tonacji. Jaśniejsze warianty musztardowego pozwalają rozjaśnić i rozweselić pokój – lepiej połączyć je z nieco ciemniejszym odcieniem szarości. Jeśli kanapa i salon są dość jasne, sprawdzi się raczej ciemniejszy musztardowy (zbliżony odcieniem do pomarańczowego).
Musztardowe zasłony mogą pozostać w Twoim salonie na zawsze lub czasowo. Niektórzy domownicy decydują się na takie rozwiązanie jedynie jesienią, kiedy chcą wprowadzić do pomieszczenia klimat związany z tą porą roku.
Mówiąc o intensywniejszych odcieniach zasłon, pasujących do szarej kanapy, warto wspomnieć o kolorze zielonym (tylko zgaszony i stonowany, neonowy może zaburzyć całą kompozycję kolorystyczną pomieszczenia). Zieleń potrafi wydobyć głębie z odcienia tapicerki. To raczej uniwersalny kolor, wnoszący do salonu odrobinę natury. To jednak nie najważniejsze cechy. Zieleń pozwala się wyciszyć i zrelaksować, co odgrywa dużą rolę w salonach i sypialniach. Najczęściej wybieranym odcieniem jest zielony butelkowy.
Zieleń sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy chcesz uczynić ze swojego salonu (lub innego pokoju) wnętrze w stylu miejskiej dżungli. Warto dodać różnego rodzaju kwiaty czy dodatki z roślinnym motywem, które dopełnią całość. Jak widać, można bez wahania dobrać zielone zasłony do szarej kanapy.
Oryginalnym połączeniem kolorystycznym jest szara kanapa i brązowe zasłony. Sekret tej kombinacji tkwi w odcieniach – beż to również odcień brązu. Ów kolor ma ważną zaletę – mimowolnie kojarzy się z drewnem – ociepla wnętrze i wprowadza do niego przytulny nastrój. W takiej kombinacji centralny punkt stanowi szara kanapa.
Beż stanowią doskonałą bazę do łączenia z innymi dodatkami. To odpowiedź na pytanie: jak wybrać zasłony do brązowych mebli? Zasłony w takim odcieniu podkreślą schludny i świeży wygląd pomieszczenia. Zobacz przykład: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 29.
Do szarej kanapy pasują zarówno jednolite, jak i wzorzyste zasłony. Wiele zależy od charakteru pomieszczenia i klimatu, jaki chcą osiągnąć domownicy. Zasłony ze wzorami sprawią, że z pomieszczenia natychmiastowo zniknie nuda. Sprawdzą się jako jedyny mocny akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Przykład: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 115.
Zasłony o jednolitej barwie nie mają na celu wyróżniać się, a jedynie stanowić bazę dla innych dekoracji w pomieszczeniu. Warto nadmienić, że – niezależnie od wybranego odcienia czy pory roku – będą prezentować się elegancko i modnie. To wybór dla pokoi o bardziej klasycznym stylu aranżacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o przeciwieństwie tradycyjnych aranżacji? Przeczytaj: Jak wybrać firany do nowoczesnego salonu?
Dobrze dobrane zasłony dodadzą pomieszczeniu uroku, wyjątkowego charakteru, domowego lub energetycznego klimatu. Zbyt ciężkie i ciemne firanki mogą jednak przytłoczyć wnętrze. Jeśli masz do czynienia z pomieszczeniami, w których znajduje się sofa o ciemniejszym odcieniu szarości, postaw na jasne i lekkie zasłony o małym stopniu zaciemnienia. Delikatniejsze odcienie dodadzą wnętrzu świeżości, nie zabiorą wiele światła. Ciemniejsze firanki (tzw. zasłony zaciemniające) sprawdzą się w jasnych, bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach z jasnoszarą kanapą.
Wybierając zatem stopień zaciemnienia zasłon, uwzględnij nie tylko osobiste preferencje, ale i takie cechy jak: pora dnia (kiedy najczęściej przebywasz w tym pokoju), położenie budynku, widok z okna i jego odległość od sąsiadów, nasłonecznienie wnętrza. Wreszcie, nie zapominaj o dostosowaniu stopnia zaciemnienia do odcienia szarej kanapy.
Zasłony i firany to nie jedyne osłony okienne, z jakimi można mieć do czynienia. Niezmienną popularnością cieszą się rolety i żaluzje. Choć każdego roku modne są nowe modele, istnieje kilka samotnych strzelców, którzy nieustannie plasują się na podium klasyfikacji. Sprawdź: Ranking rolet wewnętrznych 2023 – TOP 7 najlepszych modeli.