Czego szukasz?
Montaż rolet zewnętrznych to coraz częstsza decyzja we współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych, zabudowy mieszkalnej. Wiąże się z wygodą, bezpieczeństwem domowników. Dobrej jakości rolety zewnętrzne zapewniają niemal stuprocentowe zaciemnienie danego wnętrza. Niektóre z nich mają dodatkowo funkcje antywłamaniowe – ich trwała konstrukcja utrudnia dostęp do okna. Zatem: kiedy montować rolety zewnętrzne?
Zastanawiasz się, jak wybrać rolety zewnętrzne? Istnieje kilka podstawowych typów rolet zewnętrznych – wyróżniają się innymi właściwościami, sposobem montażu. Mowa tutaj o:
· roletach adaptacyjnych (standardowych, elewacyjnych, natynkowych) – najtańsze, najszybsze, najmniej inwazyjne rozwiązanie,
· roletach podtynkowych – o lepszych walorach estetycznych,
· roletach nakładkowych (nadstawnych, naokiennych).
Zajmijmy się wpierw charakterystyką poszczególnych rolet zewnętrznych, a następnie wyjaśnimy kwestię, kiedy montować rolety zewnętrzne.
Rolety adaptacyjne sprawdzą się niemal w każdym budynku mieszkalnym. To najczęściej wybierane rozwiązanie w wybudowanych już domach. Mają ważną zaletę – podczas montażu nie trzeba ingerować w konstrukcję budynku, a zatem zaburzać kondycję elewacji. Wadą rolet adaptacyjnych jest konieczność zamontowania skrzynki (kasety), która – przy nieumiejętnym dopasowaniu do wyglądu budynku – będzie prezentować się nieestetycznie.
Rolety podtynkowe montuje się w specjalnej wnęce w nadprożu – jeszcze na etapie budowy domu. Najlepiej uwzględnić ich ewentualną obecność jeszcze przed nakładaniem ocieplenia. Im późniejsza będzie decyzja, tym większe koszty finansowe na późniejsze prace remontowo-wykończeniowe.
Dyskretne i eleganckie rolety nakładkowe – jak nazwa wskazuje – nakłada się na ramę okna lub drzwi (dokładniej: kasetę). Instalatorzy przykręcają do zewnętrznej części ramy okiennej prowadnice, które montuje się później we wnęce okiennej. Rolety nakładkowe, podobnie jak podtynkowe, instaluje się w nowych budynkach (ewentualnie remontowanych).
Jeśli martwi Cię kwestia, jak zamontować rolety zewnętrzne, określ wpierw, kiedy to nastąpi. Rolety zewnętrzne powinno się zamontować jeszcze na etapie budowy domu, wraz z oknami. Takie kompleksowe rozwiązanie minimalizuje późniejsze koszty remontowo-wykończeniowe. Będzie można wtedy wybrać taką skrzynkę roletową, która nie będzie widoczna (brak ingerencji w elewację) – takie rozwiązanie dodaje walorów estetycznych.
Zwinięty pancerz ukrytych rolet zewnętrznych nie zaciemnia szyby – promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia przez całą powierzchnię okna. Istnieje także możliwość docieplenia charakterystycznej kasety, do której zwija się pancerz osłony okiennej. Ową skrzynkę montuje się w przekroju ściany i łączy z nadprożem – jest ukryta w ścianie budynku. To najpopularniejszy sposób montażu rolet zewnętrznych we współczesnym budownictwie i idealna odpowiedź na pytanie, kiedy montować rolety zewnętrzne.
Zdarza się, że kaseta rolety zewnętrznej jest instalowana na ścianie, przed ociepleniem budynku, nad wysokości nadproża. To nieco zaburza estetykę – kaseta wystaje na zewnątrz.
Zdarza się, że domownicy nie wiedzą, kiedy montować rolety zewnętrzne – chcą jednak zainstalować je w wybudowanym, zamieszkałym domu. Najlepiej sprawdzą się wtedy rolety standardowe lub podtynkowe.
Standardowe rolety zewnętrzne montuje się do muru nad oknem bądź do ramy okiennej we wnęce. Ich skrzynka (kaseta) jest owalna lub ścięta pod kątem ostrym – to nieprzypadkowe rozwiązanie. Mocowanie do ramy okiennej częściowo zasłania okno, w związku z czym ogranicza ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Ścięta, owalna skrzynka nie dopuszcza do tego. Tradycyjna, prostokątna zaburzyłaby widok. Niektóre ze standardowych rolet zewnętrznych dysponują pancerzami z ocieplającą pianką poliuretanową. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie izolacji cieplnej budynku.
Rolety podtynkowe wykorzystuje się w nieotynkowanych budynkach (ich budowa wynika podkucia nadproża) - we wnęce okiennej lub na murze.
Najlepszą porą roku na rozpoczęcie montażu rolet zewnętrznych jest wiosna. Pogoda sprzyja remontom. Temperatura utrzymuje się na stabilnym poziomie – nie jest ani za zimno, ani za ciepło. Nieobliczalne warunki pogodowe nie wpływają zatem na obniżenie jakości wszystkich materiałów budowlanych, wykorzystywanych do instalacji rolet.