Czego szukasz?
Pęknięta część mechanizmu, brudna tkanina rolet czy też zerwany łańcuszek to sytuacje, w których można sobie poradzić bez większej inwestycji. Czasem jednak dochodzi do uszkodzeń, których nie da się naprawić. Zniszczone rolety trzeba wtedy wymienić na nowe. Sprawdź, kiedy należy zacząć rozglądać się za nowym produktem.
Po wielu latach często użytkowanych osłon okiennych może przyjść moment, w którym dalsze czyszczenie nie da już spektakularnych efektów. Trudne do usunięcia zabrudzenia, rozerwany materiał czy też uszkodzenia mechaniczne mogą wpłynąć na nieestetyczny wygląd osłony okiennej. Zniszczone rolety, choć pełnią swoją funkcję, będą szpecić Twoje pomieszczenie. Wtedy warto rozejrzeć się za nowym produktem, dostosowanym pod względem sposobu montażu, koloru, a także funkcjonalności. Weź też pod uwagę zakup nowych rolet, kiedy przejmujesz po kimś mieszkanie czy dom jednorodzinny. Na początku możesz nie zwrócić uwagi na ich stan techniczny. Bez obaw, na rynku znajduje się wiele ciekawych modeli, które wypełnią Twoją przestrzeń.
Większość drobnych usterek związanych z mechanizmem możesz naprawić samodzielnie, bez pomocy fachowców. Jeśli jednak awarii uległy części, których nie da się wymienić, a roleta nie spełnia swojego zadania, postaw na nową. Może okazać się, że ciągłe wymiany mechanizmów i łańcuszków nie będzie opłacalne, a niektóre pęknięte części nie będą mogły być zreperowane.
Zniszczone rolety wymień na nowe, kiedy nieprawidłowo się zwijają. Może być to spowodowane usterką w mechanizmie, a nawet... nadmiernym zanieczyszczeniem. Za nowym materiałem warto rozejrzeć się też wtedy, kiedy po kilku latach pojawiają się pęknięcia i uszkodzenia fizyczne samej tkaniny. Warto jednak wspomnieć, że bardzo zniszczone rolety mogą być dość problematyczne, a wymiana materiału skomplikowana dla przeciętnego użytkownika. Trzeba też dopasować taką tkaninę, która będzie pasować do konkretnego wymiaru i mechanizmu. W tym celu najlepiej skontaktować się z producentem. Często jest to niemożliwe lub bardzo kosztowne.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zniszczone rolety lepiej wymienić na nowe, czy może spróbować naprawić, weź pod uwagę kilka kwestii. Postaraj się sprawdzić, co dokładnie jest zepsute lub zniszczone. Następnie dowiedz się, jaki jest koszt konkretnej części czy też materiału. Oceń, czy jesteś w stanie samodzielnie wymienić mechanizm lub tkaninę. Jeśli będziesz potrzebować pomocy fachowca, może być to dodatkowy koszt. Kiedy w tej samej cenie znajdziesz nowe rolety, lepiej postawić właśnie na to rozwiązanie. Będziesz mógł cieszyć się z czystego materiału i dobrze działającego mechanizmu.
Przede wszystkim regularnie czyść rolety materiałowe, aby nie uległy zniszczeniu. Nie używaj zbyt dużo siły podczas otwierania i zamykania okna. W ten sposób często dochodzi do pęknięć i uszkodzeń mechanizmu. Zniszczone rolety czasem można naprawić, np. wymieniając haczyki montażowe na nowe czy też zakładając nowy łańcuszek. Niestety niektórych usterek nie da się już usunąć. Wtedy warto rozejrzeć się za nowym materiałem oraz mechanizmem.
Regularne czyszczenie rolet często wiąże się z jej całkowitym zdjęciem. Pamiętaj o tym, aby nie szarpać materiału. Liczy się też użycie odpowiednich środków do czyszczenia tkaniny. Najlepiej sprawdzić ich działanie na niewielkim fragmencie materiału w niewidocznym miejscu. W miarę możliwości, stosuj odkurzacz z delikatną nakładką lub specjalną szczotkę do odkurzania mebli. Nie ustawiaj też zbyt dużej mocy ssania. Może Ci się też przydać ściereczka z mikrofibry do regularnego pozbywania się kurzu i zanieczyszczeń. Czyszczenie na sucho jest mniej inwazyjne niż w przypadku używania preparatów do sprzątania. Jeśli chodzi o zniszczone rolety w kuchni czy łazience – tam lepiej pozbywać się plam od razu.
Tłuste zacieki, dotykanie materiału brudnymi rękoma czy też nadmiar wilgoci może nie sprzyjać długiej żywotności rolet. Podczas czyszczenia nie używaj zbyt dużej ilości wody, aby nie ingerować w strukturę materiału.
Warto pamiętać o tym, że długo eksploatowany materiał staje się mniej elastyczny i odporny na uszkodzenia. właśnie dlatego podczas zdejmowania i zakładania rolety trzeba być bardzo ostrożnym.
Może Cię również zainteresować:
Jak wymienić sznurek w rolecie?
Jakich błędów unikać przy doborze/montażu rolet?