Czego szukasz?
Planujesz kupno zasłon, a może wprowadzasz się do nowego mieszkania i aranżujesz wystrój okien? Jesteś w dobrym miejscu! W tym poradniku omawiamy najczęstsze błędy przy wyborze osłon okiennych. Sprawdź, czego wystrzegać się kupując rolety, firany i zasłony, by dobrze wyglądały one w urządzanym przez Ciebie pomieszczeniu i spełniały swoje pozostałe funkcje.
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, kupując zasłony, firany lub rolety rzymskie? Istotny jest ich rozmiar – zarówno zbyt małe, jak i za duże osłony okienne wprowadzą do aranżacji chaos. Oprócz tego zwróć uwagę na materiał, wzór i kolorystykę modelu, który wybrałeś. Nie zapominaj, że inna osłona na okno przed słońcem sprawdzi się w przestronnym salonie, a inna w małej łazience.
Najczęściej popełnianym błędem podczas aranżowania okna jest wybór osłony o nieodpowiedniej wielkości. Montując za małą osłonę, nie uchronisz się przed przenikaniem do pomieszczenia zbyt wielu promieni słonecznych. Z kolei za duże firany nie będą pasować do niewielkiej wnęki okiennej. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, zamów odpowiedni model wykonany na miarę – to rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku okien o niestandardowych kształtach.
Praktyczna osłona na okno przed słońcem to również dobrze dobrany materiał. Zrezygnuj z przezroczystych firan w sypialni czy pokoju dziecka, a do jadalni nie wybieraj niepotrzebnie zaciemniających takie wnętrze modeli. Z kolei w oknach dachowych raczej nie sprawdzą się żaluzje pionowe, których plisy rozsuwają się na boki.
Wybierając osłony zewnętrzne, jak i te instalowane wewnątrz, zwróć także uwagę na sposób ich montażu. Nie chcesz wiercić otworów w ścianie czy suficie? Zdecyduj się na bezinwazyjne rolety rzymskie instalowane na ramie okna albo modele mocowane przy użyciu specjalnych wieszaków. Jakich błędów unikać przy doborze montażu rolet? Przede wszystkim wybierz jego odpowiedni rodzaj – dzięki temu otwieranie okna czy drzwi balkonowych nie sprawi Ci problemu.
Jeśli wybrałeś osłony montowane na karniszu, pamiętaj o tym, by umieścić go na odpowiedniej wysokości. Zawieszony za nisko sprawi, że aranżacja będzie wyglądała mało efektownie. Zamontuj go minimum 15 cm nad górną linią okna albo tuż pod sufitem – wybierając drugą opcję, optycznie powiększysz pomieszczenie. Nie zapominaj, że ważna jest także długość karnisza: kupując go, zmierz wnękę okienną i dodaj do niej 40-60 cm – w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć i wielkości wnętrza.
Dopasuj żaluzje, firanki i innego typu osłony do stylu wnętrza, w którym chcesz je zamontować. Możesz dobrać ich kolor do ramy okiennej, tapety albo mebli. Pamiętaj, by nie przesadzić i nie łącz ze sobą zbyt wielu wzorów, faktur i barw. Jeśli w pokoju znajduje się kolorowa sofa, zrezygnuj z bogato dekorowanej firanki; a do klasycznie urządzonego salonu nie wybieraj rolety z tkaniny z nowoczesnym wzorem.
Przy wyborze rolet oraz innych osłon okiennych trzeba wziąć pod uwagę również ich funkcjonalność! O ile takie same żaluzje zewnętrzne czy markizy zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu warto zainstalować we wszystkich oknach, to osłony wewnętrzne lepiej dopasować do konkretnego pomieszczenia. Przykłady? Rolety umożliwiające całkowite zaciemnienie sprawdzą się w sypialni, ale w salonie lepszym wyborem będą wolnowiszące firany sięgające podłogi. Z kolei do biura wybierz osłony przeciwsłoneczne, które poprawią komfort Twojej pracy przy komputerze.
Niedbale zawieszona firanka, zbyt długie zasłony czy poplamiony materiał rolet nie dodadzą aranżacji okiennej atrakcyjności. Zwracaj uwagę na szczegóły – nie tylko podczas wyboru osłon, ale także w trakcie ich montowania. A jeśli chcesz, by wyglądały efektownie przez długi czas, regularnie je czyść.
By użytkowanie osłony było dla Ciebie komfortowe, kup model prosty w obsłudze. Dobrym wyborem będą na przykład rolety elektryczne, które możesz obsługiwać, nawet siedząc na kanapie. A jeśli wolisz bardziej klasyczne rozwiązania, zdecyduj się na plisy sterowane zarówno od dołu, jak i od góry.
Pamiętaj, że osłony okienne mają zdobić Twój dom przez długi czas, dlatego nie przekładaj ich ceny nad jakość. W ten sposób, zamiast zaoszczędzić, możesz przepłacić, bo niedawno kupione rolety będziesz musiał wymienić na nowe. Impregnowane materiały, żaluzja produkowana na wymiar, płynna regulacja światła czy model z bocznymi prowadnicami to rozwiązania, w które warto zainwestować.
Chcesz by zakup rolet i innych osłon okiennych był dla Ciebie jeszcze łatwiejszym zadaniem? Zastanów się, czy w Twoim domu lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne. Pierwsze to skuteczny sposób na mniejsze straty ciepła – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Co równie ważne, w słoneczne dni chronią one przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. A jeśli zależy Ci na łatwym montażu i stworzeniu stylowej dekoracji okiennej, dobrym rozwiązaniem będzie drugi wariant.
Teraz już wiesz, o czym powinieneś pamiętać, kupując osłony okienne. Zbyt mały lub za duży model, niepasujące do stylu wnętrz tkaniny czy rolety, które nie spełniają swojej funkcji – to tylko kilka błędów, jakich lepiej unikać. Ponadto nie zapomnij, by wybrać osłony komfortowe w obsłudze, wykonane z trwałych materiałów i dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Przed zakupem konkretnego modelu przeczytaj też nasz inny artykuł: Jaki rodzaj rolety najlepiej wybrać na okno z wywietrznikiem?, a potem sprawdź dostępne w sklepie FamilyRollo osłony do zadań specjalnych i bardziej klasyczne warianty.