Czego szukasz?
Podczas wyboru mieszkania, w którym masz spędzić kolejne lata swojego życia, wiele aspektów ma ogromne znaczenie. Jednym z nich jest czas nasłonecznienia, czyli położenie pomieszczeń względem stron świata. Czasem jednak nie mamy na to wpływu lub nie analizujemy tego aż tak dokładnie. Co wtedy zrobić?
Tak naprawdę poziom nasłonecznienia danego mieszkania jest zależny stricte od domowników. Jedni lubią pracować popołudniami i wieczorami, a dla drugich jest to czas na wypoczynek z całą rodziną. Pomieszczenia oczywiście muszą być odpowiednio przystosowane pod względem warunków świetlnych, co zapewnia prawo. Chodzi tu nie tylko o stosunek powierzchni okien do podłogi, ale także czas ekspozycji światła dziennego.
Pomijając jednak aspekty prawne, nasłonecznione mieszkanie ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Związane jest to z temperaturą w pomieszczeniach. Przykładowo, duża ilość światła w salonie jest wskazana, jednak kumulacja promieni słonecznych przedostająca się do wnętrza przez wiele godzin popołudniowych może być dość męcząca. I to nie tylko dotyczy domowników, ale także roślin i zwierząt, lecz także przechowywanych produktów spożywczych. Zbyt nasłonecznione mieszkanie od strony kuchni może nie być zatem korzystne.
Biorąc pod uwagę ekspozycję północną, nie będą Ci doskwierać letnie upały. Jednak może mieć to wpływ na większe rachunki związane z ogrzewaniem mieszkania. Promienie słoneczne, które pojawiają się rano, mogą być udogodnieniem w sypialni, kiedy trzeba rano wstać do pracy. To też udogodnienie w kuchni, gdy pieczenie czy gotowanie odbywa się w godzinach popołudniowych. Wtedy nie musisz martwić się o jeszcze wyższą temperaturę wiosną i latem. Jak najwięcej naturalnego światła powinno się pojawiać w pokoju dziecka, kiedy będzie się uczyć.
Jak widzisz, jest wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad ilością światła dostarczaną do wnętrza pomieszczeń. Nasłonecznione mieszkanie może być uciążliwe, dlatego zastanówmy się, jak sobie z tym poradzić.
Paradoksalnie latem nie powinno się otwierać okien, bo przez nie możesz wpuścić jeszcze więcej gorącego powietrza z zewnątrz. Zdecydowanie lepiej przewietrzyć późnym wieczorem lub w nocy. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, co zrobisz domowymi sposobami lub z pomocą specjalnych urządzeń. Oczywiście podstawowym wyposażeniem jest wentylator. Wtedy nasłonecznione mieszkanie można subtelnie schłodzić.
Pamiętaj też o dostosowaniu wyposażenia mieszkania. Płytki ceramiczne czy też naturalny kamień od razu poprawia komfort pomieszczenia, w którym jest zbyt gorąco. Jasne odcienie w aranżacji optycznie też powiększają i rozświetlają wnętrza. Warto to wykorzystać, jeśli masz nasłonecznione mieszkanie, aby wydobyć z niego także plusy.
Jednym ze sposobów na nasłonecznione mieszkanie są rolety zewnętrzne. Nie zawsze jednak jest możliwość ich montażu albo są one zbędne, szczególnie jeśli nieruchomość jest usytuowana na wysokiej kondygnacji. To także spora inwestycja, jednak faktycznie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu pokoi.
Ciekawym rozwiązaniem są rolety plisowane, szczególnie jeśli masz duże okna. Do wyboru masz bardziej i mniej zaciemniające tkaniny. Jednocześnie łatwo jest je dopasować do padających promieni słonecznych. Plusem tego rozwiązania jest prosta regulacja rolet, mogą one zatem osłaniać tylko część okna. Zasuwanie od góry lub od dołu to wygodne sterowanie poziomem światła.
Popularne są także tradycyjne rolety materiałowe. Na rynku są tkaniny przyciemniające, które tworzą intymny i przytulny klimat, a także materiały zaciemniające, czyli podgumowane. Odcinają one dostęp do promieni słonecznych i wpływają na optymalne warunki do odpoczynku, a także pracy. Nasłonecznione mieszkanie warto wyposażyć też w rolety termoizolacyjne. Mają one funkcję przyciemniającą, ale nie tylko. Za pomocą specjalnej powłoki perłowej, chronią wnętrze przed nagrzewaniem się.
Warto wspomnieć, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, rolety wcale nie muszą być ciemne, aby całkowicie odciąć wnętrze od promieni słonecznych.
Może Cię również zainteresować:
Rolety od góry czy od dołu? Wady i zalety
Tkaniny zaciemniające 100% z termoizolacją