Czego szukasz?
Z pewnością jednym z kryterium doboru jest cena. Nietrudno zauważyć, że ceny żaluzji plisowanych, dostępnych w różnych sklepach internetowych i stacjonarnych, znacznie różnią się od siebie. Podpowiadamy, co ma wpływ na ostateczny koszt wybranych modeli.
Plisy okienne doskonale sprawdzają się nie tylko na okna o standardowych wymiarach i kształtach, ale także do pomieszczeń z nietypowymi otworami okiennymi. Plisy na wymiar można dopasować do dużych drzwi balkonowych (prowadzących np. na taras czy werandę), nietypowych okien dachowych oraz wysokich okien w kamienicach budowanych przed laty. Wystarczy dokonać odpowiednich pomiarów, dobrać interesujący nas sposób montażu i rodzaj tkaniny, aby móc zamówić produkcję osłony na wymiar idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb.
Warto jednak pamiętać, że plisa okienna w standardowych wymiarach pochodzi z produkcji hurtowej, dlatego najczęściej jest tańsza. Właściciele typowych okien mogą sprawdzić gotowe rozwiązania i dopiero, gdy nie znajdą osłon w idealnych wymiarach dla siebie, zdecydować się na produkt cięty na wymiar. Ceny plis są uzależnione od wymiaru powierzchni, którą chcemy osłonić. Koszt produkcji większych osłon jest w końcu wyższy, ponieważ producent zużywa więcej materiałów. Sklepy internetowe najczęściej poprzedzają cenę słowem „OD”. Oznacza to, że należy uzupełnić dane w konfiguratorze i dopiero na podstawie podanych wymiarów, wyświetli się nam cena za plisy okienne dopasowane do naszych potrzeb. Dopłacić najczęściej trzeba również za plisy na okna o niestandardowym kształcie – np. dachowe.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt żaluzji plisowanych jest tkanina, którą dobierzemy. Najtańsze są osłony z gładkich materiałów w jednolitym kolorze. Za plisy dekoracyjne (np. z przetłoczeniami, metalizowane czy w fantazyjnym wzorze) zwykle trzeba dopłacić, ponieważ dostępne są one na specjalne zamówienie. Takie tkaniny producenci nie kupują w ilościach hurtowych, bo znajdują one dużo mniej zwolenników niż klasyczne rolety plisy w odcieniach bieli, błękitu, beżów, ciepłych żółci czy uniwersalnych szarości. Najczęściej droższe są czerwienie, róże i seledyny, które wybierają miłośnicy nietypowych aranżacji wnętrz.
Dopłacić muszą nie tylko osoby, które wybiorą niestandardowe odcienie lub wzory. Droższe są również plisy okienne do zadań specjalnych – wykonane z tkanin zaciemniających lub podgumowanych. Takie rolety idealnie sprawdzą się do sypialni oraz innych pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe, ponieważ dobrze chronią wnętrza przed nadmiernym wnikaniem promieni słonecznych.
Na cenę plis duży wpływ mają także systemy mocowania. Osłony do montażu bezinwazyjnego są tańsze niż rolety w kasecie. Systemy z prowadnicami (montowane do listwy przyszybowej) wymagają dużej precyzji podczas produkcji, dlatego ich ceny rosną. Bardzo często trzeba dopłacić także za dodatkową rączkę sterującą, możliwość doboru strony sterowania oraz dołączenie do zestawu akcesoriów montażowych (np. wieszaków kątowych).
Familyrollo poleca inne publikacje o plisach okiennych: