Czego szukasz?
Rolety zewnętrzne stanowią jedne z najpopularniejszych osłon okiennych w domach jednorodzinnych, mieszkaniach. Niezależnie od sposobu sterowania (ręczne czy elektryczne) każde rozwiązanie zapewnia skuteczną ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, spojrzeniami osób nieupoważnionych, włamywaczami. Jakie są różnice i podobieństwa między roletami zewnętrznymi ręcznymi i elektrycznymi? Jakie są wady i zalety rolet ręcznych i elektrycznych?
Rolety zewnętrzne sterowane manualnie mają – jak nazwa wskazuje – ręczny mechanizm sterowania. Wszystko odbywa się bardzo prosto – osłonę okienną rozwija się i zwija przy użyciu charakterystycznej taśmy lub paska. Jeśli mamy do czynienia z cięższymi modelami rolet zewnętrznych (np. na okna tarasowe, balkonowe), do ich mechanizmu zostały dołączone tzw. zwijacze korbowe, posiadające specjalną przekładnię 3:1, pozwalającą na swobodne podnoszenie. Kolejne elementy osprzętu rolety to kasetka (zwijacz), sznurek (linka) oraz przelotka.
Mechanizm ręczny (podnoszenie za sznurek) to nieodmiennie najpopularniejszy sposób sterowania rolet zewnętrznych. Jego zaletą jest prostota użytkowania. Ręczne podnoszenie nie wymaga dodatkowych kosztów – to wliczone w cenę rolety. Największa zaleta tego mechanizmu to niezależność – od braku napięcia czy awarii zasilania, uniemożliwiającą obsługę rolet zewnętrznych.
Rolety sterowane ręcznie wyróżniają się znacznie gorszą estetyką aniżeli ich elektryczne odpowiedniki. Projektanci i architekci wnętrz podkreślają, że owo rozwiązanie nie pasuje szczególnie do nowoczesnego, minimalistycznego stylu aranżacji. Dodatkowo rolety zewnętrzne sterowane ręcznie nie sprawdzą się w każdych warunkach technicznych – np. jeśli nie ma wystarczającego odstępu między ramą okna a meblami (to typowe dla kuchni, gdzie szafki kuchenne czasem dochodzą do samej wnęki okiennej).
Używanie rolet zewnętrznych ręcznych jest dość uciążliwe i czasochłonne – zwijanie i rozwijanie wymaga użycia siły.
Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie wyróżniają się wysokim komfortem obsługi. Wybierane są najczęściej do nowo powstałych domów jednorodzinnych, gdzie instaluje się je podtynkowo. Domownicy określają je jako estetyczniejsze rozwiązanie – w porównaniu z ręcznymi odpowiednikami.
Zastanawiasz się, jak wybrać rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie? Istnieją dwa podstawowe rodzaje. Rolety zewnętrzne elektryczne mogą być sterowane za pośrednictwem pilota (silnik radiowy) lub przełącznika klawiszowego (silnik kablowy).
Rolety zewnętrzne sterowane przy pomocy przełącznika klawiszowego to rozwiązanie charakterystyczne dla tzw. inteligentnego domu. Ów przełącznik jest przymocowany do ściany w pobliżu rolety. Umożliwia sterowanie w górę oraz dół. Zazwyczaj do jednej rolety zewnętrznej został przyporządkowany tylko jeden przełącznik klawiszowy (nie ma opcji, że jeden przycisk odpowiada za wszystkie elektryczne osłony okienne w domu). Jeśli w domu znajduje się więcej rolet, przy każdej z nich znajdzie się oddzielny przełącznik. Ów system sterowania można zatem rozbudować o dodatkowe włączniki centralne, grupowe. Istnieje także możliwość sterowania takich rolet zewnętrznych z poziomu telefonu komórkowego.
Rolety zewnętrzne sterowane przy użyciu pilota muszą zostać połączone z domową instalacją elektryczną. Największą zaletą sterowania automatycznego (pilotem) jest możliwość obsługiwania każdej rolet z osobna lub kilku na raz (w przeciwieństwie do przełączników klawiszowych jeden pilot odpowiada za wszystkie elektryczne osłony okienne). Istnieje możliwość instalacji tzw. programowania czasowego (automatyki czasowej), które można przy okazji połączyć z alarmem. Tak zaprogramowane rolety zewnętrzne działają inteligentnie – również podczas nieobecności domowników. Same się podnoszą za dnia i zamykają w nocy. Imitacja obecności mieszkańców odstrasza potencjalnych włamywaczy. Najnowocześniejsze silniki radiowe mogą samoczynnie mierzyć temperaturę otoczenia, opady i nasłonecznienie – a następnie, w zależności od warunków atmosferycznych, dostosować częstotliwość otwierania i zamykania osłon.
Największą wadą rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie są wysokie koszty instalacji - znacznie wyższe aniżeli w przypadku ręcznych odpowiedników. Kolejny minus wiąże się z potencjalnymi uszkodzeniami takich osłon okiennych (w okresie zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na stan silnika, który może przymarznąć). Pomocnymi rozwiązaniami w takich sytuacjach mogą okazać się tzw. napędy przeciążeniowe, które „wyłączają” mechanizm w razie przymarznięcia. Występują one zarówno w silnikach radiowych, jak i kablowych.
Rolety zewnętrzne elektryczne montuje się najczęściej podczas budowy lub remontu domu, mieszkania. Nic dziwnego – wtedy łatwiej rozprowadzić instalację elektryczną pod osłony (w zależności od wybranego elektrycznego sposobu sterowania). Ich montaż w wybudowanych, gotowych domostwach przysparza znacznie więcej trudności i dodatkowych kosztów.
Zewnętrzne rolety ręczne i elektryczne to najpopularniejszy wybór wśród domowych osłon okiennych. W przypadku biurowców i mieszkań z dużymi przeszkleniami lepszym wyborem będą nowoczesne żaluzje fasadowe. Pozwalają one na wyraźne ograniczenie używania klimatyzacji latem, jednocześnie dostarczając wystarczającą ilość światła naturalnego. Chcesz poznać podobieństwa i różnice między żaluzjami fasadowymi a roletami zewnętrznymi? Przeczytaj: Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? Co wybrać?
Zewnętrzne rolety ręczne i elektryczne miewają toporną konstrukcję, duży ciężar, inwazyjny montaż. Co zrobić, jeśli chcesz zamontować takie osłony okienne na każdym etapie remontu czy niewielkiej metamorfozy wnętrza? Wygodną alternatywę stanowią nowoczesne rolety zewnętrzne Screen. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, przeczytaj: Rolety screen – czy warto je montować? Jakie są ich zalety?
Rolety Screen mają podobne funkcjonalności co ręczne i elektryczne odpowiedniki – chronią pomieszczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią, silnym wiatrem, intensywnymi promieniami słonecznymi, potencjalnymi włamaniami. Jednocześnie nie są tak inwazyjne, jak tradycyjne rolety zewnętrzne (nie ingerują w strukturę ściany, okna, elewacji). Można nimi sterować ręcznie lub elektrycznie, za pomocą pilota.