Czego szukasz?
Karnisz to tylko z pozoru mało istotny element dekoracji wnętrza. Źle wybrany potrafi zaburzyć nawet najlepszą aranżację. Jak dobrać karnisz do zasłon i innych osłon okiennych, by stworzył razem z nimi spójną całość? Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku!
Zastanawiasz się, jak dobrać karnisz do okna, a także zawieszonych w nim zasłon, firan lub innego rodzaju osłon? Pamiętaj, że zbyt mocno zdobiony, za krótki lub źle zamontowany sprawi, że aranżacja nie będzie wyglądała dobrze. Wybierając odpowiedni model, zastanów się, czy chcesz, by Twoje okno zdobiły tylko zasłony lub firany, czy wolisz zestawić ze sobą obie te osłony. Przemyśl też od razu preferowane mocowanie firan czy zasłonek. Możesz też zdecydować się na mniej popularne rozwiązanie, czyli rolety zainstalowane na karniszu.
Jeśli chcesz, by Twoje okno zdobiły zasłony i rezygnujesz z zawieszenia firan, możesz zdecydować się na klasyczny pojedynczy karnisz lub szyny. W przestronnych pokojach sprawdzi się także wariant drążkowy. Taki model będzie efektownie wyglądać zwłaszcza w zestawieniu z lekkimi zasłonami ozdobionymi kwiatowym printem. Kolor karnisza możesz dopasować do barwy zasłon, na przykład łącząc ze sobą metalowy drążek z szarymi osłonami okiennymi.
Do okna, w którym mają być zawieszone tylko firany, warto wybrać karnisz pojedynczy. Alternatywą dla niego jest szyna sufitowa – zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie sprawdzi się w salonie, jadalni i innych wnętrzach, które chcesz rozjaśnić. Dobierając karnisz do firan, pod uwagę weź także wzór osłon okiennych. Do delikatnych, zwiewnych zasłon pasować będą proste modele, a te wykonane z drewna możesz połączyć z makramami w stylu boho.
Alternatywą dla tradycyjnych zasłon są rolety rzymskie. Możesz zamontować je na ścianie lub suficie, albo zawiesić na karniszu. To ostatnie rozwiązanie docenisz za nieskomplikowany montaż. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, zdecyduj się na rolety na szelkach lub na klasyczny model. Pierwsze podkreślą charakter wnętrz rustykalnych i vintage, druga opcja doda aranżacji elegancji. Oba warianty zasłon rzymskich możesz zainstalować na pojedynczym karniszu, ale jeśli wybierz wzorzystą osłonę, najlepiej dopasuj do niej drążek z pozbawionymi zdobień końcówkami.
Zamiast zastanawiać się, jak sprytnie zamaskować karnisz, sprawdź, co możesz zmienić w aranżacji wnętrza, by stał się on jednym z jego atutów. Dopiero planujesz zakup karnisza? W tym przypadku również przydadzą Ci się nasze wskazówki!
Kupując karnisz, zwróć uwagę także na jego długość. Możesz dopasować ją do szerokości wnęki okiennej lub wybrać długi karnisz, który ozdobi całą ścianę. Zastanów się też, czy w urządzanym przez Ciebie pomieszczeniu lepiej sprawdzi się pojedynczy, podwójny, czy teleskopowy drążek.
Choć długość karnisza możesz dostosować do własnych preferencji, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest model dopasowany do szerokości okna. By wyglądał dobrze, powinien być dłuższy od wnęki okiennej o około 25 cm po każdej ze stron; a także nieco większy niż długość parapetu (ok. 10 cm), dzięki czemu swobodnie odsuniesz zasłony.\
Chcesz wizualnie powiększyć wnętrze? Wybierz karnisz o długości takiej jak ściana, na której ma być on zamontowany. Takie modele dobrze wyglądają również w pomieszczeniach z długimi, opadającymi na podłogę zasłonami. Pamiętaj, żeby wówczas kupić na tyle duże osłony okienne, by dało się je rozwiesić na całej długości karnisza. Inaczej będzie się to prezentowało nieestetycznie w trakcie zaciągania materiału.
Wybierając karnisz, możesz zdecydować się na pojedynczy lub podwójny drążek. Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwszy wariant sprawdzi się w przypadku prostych aranżacji okiennych – składających się tylko z firanek lub z samych zasłon. Drugi z kolei wybierz wtedy, kiedy chcesz zestawić ze sobą oba rodzaje osłon okiennych.
Nie wiesz, jak zasłonić okno bez karnisza? Przede wszystkim nie rezygnuj z tego elementu, tylko dlatego, że boisz się, że nie poradzisz sobie z montażem. Zdecyduj się na karnisz teleskopowy, czyli drążek na osłony okienne, który nie wymaga wiercenia w ścianach. Wielką zaletą jest też niewielka grubość karnisza tego typu.
Korzystając z naszych wskazówek, nie tylko dopasujesz karnisz do zasłon i firan, ale także do wnęki okiennej i stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze. Dzięki temu stworzy on spójną całość z resztą aranżacji. Nie zapomnij przeczytać też naszego poradnika: Jak dobrać zasłony do koloru ścian?. Bogatszy o tę wiedzę, z łatwością stworzysz efektowne aranżacje okienne w Twoim domu.