Rolety elektryczne to synonim komfortu, sposób na zarządzanie natężeniem światła w pomieszczeniu i zabezpieczenie przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Docenisz je także wtedy, kiedy masz małe dzieci – zasłonięte tworzą idealną atmosferę do snu, nawet gdy za oknem wciąż jest jasno. To nie wszystko! Bezprzewodowe rolety elektryczne są też łatwe w obsłudze. Jaka jest zasada ich działania? Sprawdzamy!
Rolety automatyczne w mieszkaniach i domach jednorodzinnych – zasada działania
Bezprzewodowa roleta elektryczna działa dzięki specjalnym mechanizmom sterującym – te pozwalają na zarządzanie pracą takiej osłony bez konieczności użycia klasycznych przewodów zasilających. Jak to możliwe? Wyjaśniamy:
- Bezprzewodowa roleta wyposażona jest w napęd elektryczny – można sterować nim pilotem, telefonem bądź innym przeznaczonym do tego urządzeniem.
- Roleta elektryczna zasilana jest baterią lub akumulatorem – te znajdują się w mechanizmie osłony. Niektóre dostępne na rynku modele możesz ładować przez kabel USB-C, co sprawia, że korzystanie z nich jest jeszcze bardziej wygodne.
- Rolety sterowane bezprzewodowo działają dzięki technologii radiowej – roleta wyposażona jest w odbiornik, który odczytuje sygnały z nadajnika.
- Osłony bezprzewodowe mogą być obsługiwane pilotem do zdalnego sterowania – piloty umożliwiają zarządzanie położeniem rolet. Sterowane w ten sposób osłony możesz zasłonić, odsłonić lub zatrzymać bez wstawania z kanapy.
- Rolety możesz zasłaniać także przy pomocy nadajników naściennych – choć takie sterowanie jest nieco mniej komfortowe, nadajniki naścienne przydają się na przykład wtedy, kiedy zgubisz pilota.
- Roletami da się sterować również dzięki zaprogramowanym wcześniej ustawieniom – modele wyposażone w takie funkcje otwierają i zamykają się o wybranej przez Ciebie porze dnia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Rolety zewnętrzne – elektryczne czy ręczne? Poznaj wady i zalety.
Co warto wiedzieć przed wyborem rolet zewnętrznych elektrycznych oraz modeli wewnętrznych?
Zanim kupisz rolety elektryczne, zwróć uwagę na te kwestie:
- Zasilanie – sprawdź, jakie baterie będą Ci potrzebne. Dowiedz się także, jak często trzeba je wymienić.
- Rodzaj sterowania – wybierz rolety elektryczne, które będą dla Ciebie najwygodniejsze w sterowaniu. Do takich modeli należą osłony współpracujące z aplikacją mobilną.
- Funkcjonalność rolet – przenośne urządzenia sterujące, za pomocą których z łatwością zmienisz ustawienia rolety to tylko jedna z zalet takich osłon. Zwróć uwagę na dodatkowe opcje, takie jak programowanie czasowe.
Rolety wewnętrzne: nowoczesne modele elektryczne
Zastanawiasz się, jakie rolety elektryczne wewnętrzne wybrać? Przede wszystkim pamiętaj o kwestiach, o których pisaliśmy wyżej. Co jeszcze jest istotne? Odpowiedni rozmiar rolet – zanim kupisz osłony, sprawdź, czy są wystarczająco duże, by zasłonić całe okna. Pamiętaj, że takie osłony powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też mieć atrakcyjny design.
Rolety zewnętrzne elektryczne
Szukając rolet zewnętrznych, zastanów się nad ich przeznaczeniem. Możesz wybrać klasyczne osłony przeciwsłoneczne, zdecydować się na model antywłamaniowy lub kupić wersję termoizolacyjną. Równie istotny jest materiał, z jakiego są one wykonane: drewno wygląda efektownie, ale trzeba je systematycznie konserwować, a aluminium cechuje się wysoką odpornością na korozję.
Jak podłączyć rolety elektryczne w wersji bezprzewodowej?
Wiesz już, w jaki sposób działają bezprzewodowe rolety elektryczne. Czas na wyjaśnienie, jak je zamontować. Dobra informacja jest taka, że jest to prostsze niż w przypadku rolet przewodowych, które wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Jak to zrobić krok po kroku? Podpowiadamy:
- Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne elementy systemu i akcesoria – osłonę, napęd elektryczny, pilot lub nadajnik naścienny oraz baterie – o ile są wymagane. Nieodzowne są też: instrukcja obsługi, poziomica i wiertarka.
- Zamocuj uchwyty i zamontuj roletę – by cały układ funkcjonował prawidłowo, przymocuj uchwyty montażowe do ramy okna albo ściany – w zależności od rodzaju rolety. Następnie umieść osłonę w uchwytach.
- Podłącz napęd do mechanizmu rolety – stosując się do zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji. W kolejnym kroku umieść baterie w napędzie elektrycznym.
- Zainstaluj nadajnik naścienny – wybierz miejsce, które pozwoli Ci na wygodne korzystanie z włączników. Nadajnik zamocuj, używając śrub lub specjalnej taśmy.
- Sparuj urządzenie sterujące z roletą – zaprogramuj je zgodnie ze wskazówkami producenta.
- Upewnij się, że rolety działają prawidłowo – przetestuj działanie osłon. Sprawdź, czy nie ma problemów z włącznikiem i czy pilot reaguje na Twoje polecenia.
Roleta elektryczna w kasecie
Jak działają rolety elektryczne? Podsumowanie
Nie potrzebujesz sznurka, by sterować bezprzewodowymi roletami. Ich zasada działania opiera się na napędzie elektrycznym, a Ty możesz obsługiwać je za pomocą specjalnego pilota, smartfona lub umieszczonego na ścianie przełącznika.
Do dyspozycji masz zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne tego typu. Pierwsze nie tylko chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają prywatność, ale też mogą stanowić efektowną dekorację pomieszczenia. Z kolei rolety zewnętrzne elektryczne to dodatkowa ochrona domu przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Planujesz zakup takich osłon? Sprawdź dostępne w naszym sklepie rolety elektryczne.
Można śmiało
do nas dzwonić
Można śmiało
do nas napisać