Czego szukasz?
Czy Twoje ręczniki po wyjęciu z pralki przypominają bardziej papier ścierny niż puszystą chmurkę? Jeżeli tak, nie martw się – to dość powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Istnieje jednak wiele sposobów, by przywrócić im dawną świetność. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych porad, dzięki którym dowiesz się, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i chłonne jak dawniej. Czytaj dalej i przekonaj się, że prawidłowa pielęgnacja naprawdę robi różnicę!
Przyczyn może być wiele. Za szorstkimi ręcznikami najczęściej stoi niewłaściwa pielęgnacja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nadmiar detergentu lub częste korzystanie z płynu do zmiękczania może pozostawiać osady na włóknach, które sprawiają, że ręczniki staną się szorstkie i mniej przyjemne w dotyku.
Również wysoka temperatura prania lub nieprawidłowy sposób suszenia może uszkodzić delikatne włókna w ręcznikach. Aby uniknąć tych wszystkich sytuacji, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów podczas prania. Przetestuj przygotowane przez nas metody pielęgnacji ręczników i zadbaj o ich piękny wygląd.
Wybór odpowiedniego detergentu ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o czyszczenie i pielęgnację ręczników. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Właśnie, na co?
Najlepszym wyborem są detergenty przeznaczone do tkanin bawełnianych. Bawełna, z której najczęściej są wykonane ręczniki, wymaga delikatnego traktowania. Detergenty przeznaczone do bawełny nie tylko skutecznie usuwają plamy, ale również dbają o zachowanie miękkości włókien. Nie są to jednak popularne środki piorące, dlatego jako alternatywę proponujemy płyny do prania ubrań dziecięcych. Są dużo delikatniejsze niż większość środków piorących i lepiej dbają o tkaniny. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz płyn do koloru ręczników, aby upewnić się, że nie wyblakną.
Staraj się nie korzystać z proszku do prania – trudno go wypłukać z włókien, przez co ręcznik staje się szorstki. Nie używaj też wybielaczy ani płynu do płukania. Ten ostatni jest szczególnie problematyczny, ponieważ zmniejsza chłonność materiału, a to sprawia, że trzeba je prać częściej. Jeżeli chcesz dodatkowo odświeżyć i zmiękczyć ręczniki, do szufladki dodaj trochę białego octu, który działa jako naturalny zmiękczacz i jednocześnie pomaga usunąć resztki detergentu.
Mogłoby się wydawać, że większa ilości środka piorącego da lepsze efekty, jednak w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Nadmiar detergentu może pozostawiać osad na ręcznikach, czyniąc je szorstkimi. Dlatego zawsze przestrzegaj zaleceń producenta w zakresie dawkowania. Tutaj sprawdza się stara zasada, że mniej znaczy więcej.
Jeśli chcesz, aby Twoje ręczniki były miękkie i puszyste, temperatura odgrywa tu kluczową rolę. Dlaczego? Zbyt niska temperatura prania może sprawić, że ręczniki nie będą dokładnie oczyszczone z bakterii, resztek mydła i innych nagromadzonych zabrudzeń. Wówczas zaczynają źle pachnieć i tracą swoją miękkość. Z kolei częste pranie w zbyt wysokich temperaturach może uszkodzić delikatne włókna, a takie szkody są nieodwracalne. Ręczniki zaczynają się strzępić, są twarde i łatwiej blakną.
W jakiej temperaturze należy więc prać ręczniki? Zalecana temperatura dla ręczników bawełnianych to 40-60°C. To optymalna wartość, która pozwala skutecznie usunąć zabrudzenia, jednocześnie zadbać o miękkość materiału. Ręczniki z delikatniejszych materiałów, takich jak bambus czy mikrofibra, warto prać w niższej temperaturze, nieprzekraczającej 40°C, aby zapewnić im dłuższą żywotność i zachować ich delikatność. Jeżeli Twoja pralka, ma specjalny tryb do ręczników, warto z niego korzystać.
Zastanawiasz się, jakie ręczniki wybrać? Jeżeli tak, to polecamy Ci nasz artykuł: Bambusowe czy bawełniane ręczniki – jakie wybrać?, z którego dowiesz się, jakie są zalety każdego z rodzajów ręczników.
Raz na jakiś czas nawet te najdelikatniejsze ręczniki warto wyprać w nieco wyższej temperaturze, by dobrze je odkazić. Można do tego wyjątkowego prania dodać nieco octu, a będzie to prawdziwe ręcznikowe spa.
Większość osób skupia się tylko na prawidłowym praniu ręczników, a przecież trzeba je jeszcze odpowiednio wysuszyć. To, w jaki sposób wyschną, ma równie duże znaczenie dla ich miękkości, co sam proces prania.
Suszenie ręczników na świeżym powietrzu jest jednym z najlepszych sposobów. Należy jednak uważać, by nie wystawiać ich bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Promienie UV padające bezpośrednio na materiał mogą go osłabić, a dodatkowo przyspieszyć blaknięcie koloru. W cieniu natomiast ręcznik zachowa swoją miękkość i wygląd, choć może schnąć trochę dłużej. Nie jest to jednak zbyt wysoka cena, jeśli weźmie się pod uwagę uzyskiwane korzyści.
Zdaniem wielu mają tyle samo zalet, co wad. Suszenie w suszarce na pewno sprawi, że ręczniki będą miękkie i puszyste, jednak bardzo mocno niszczy włókna, o czym przekonasz się sprawdzając filtr w suszarce. W praktyce oznacza to, że będziesz cieszyć się puszystymi ręcznikami, ale krócej, ponieważ szybciej będą wymagały wymiany na nowe.
Jeśli zdecydujesz się korzystać z urządzenia, pamiętaj, aby ustawić ją na delikatny cykl z niską temperaturą. Możesz też wrzucać do bębna suszarki kilka piłeczek tenisowych lub specjalne kule do bielizny. Pomogą rozbić sklejone włókna, dzięki czemu ręczniki będą jeszcze bardziej puszyste.
Jeżeli wprowadzisz w życie nasze porady, Twoje ręczniki posłużą Ci znacznie dłużej i zachowują świeżość oraz miękkość przez wiele lat. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze metody pielęgnacji nic nie wskórają, jeżeli ręczniki będą słabej jakości.
Jeśli szukasz porządnych i starannie wykonanych ręczników, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Familyrollo. Znajdziesz tam szeroki wybór ręczników we wszystkich wzorach, kolorach i rozmiarach. A na naszym blogu czekają na Ciebie ciekawe poradniki, dzięki którym dbanie o tekstylia domowe nie sprawi Ci więcej kłopotu. Sprawdź nasz artykuł na temat: Co zrobić, żeby ręczniki nie pyliły?.