Czego szukasz?
Zasłony to częsty dodatek w salonach – reprezentacyjnych pomieszczeniach, do których zaprasza się gości oraz przyjemnie spędza czas wolny. Przemyślana aranżacja tego pokoju sprzyja nie tylko ogólnej estetyce, ale i dobremu samopoczuciu domowników. Idealne zasłony (pod względem wzoru, materiału) to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Ważne jest także odpowiednie upięcie firan. Co zrobić, jeśli zasłony są zbyt długie? Czy skrócenie ich to jedyna opcja? Jak podpiąć za długie zasłony?
Jak się okazuje, świadomość tego, czy nasze firany lub zasłony są za długie, nie jest do końca oczywista – niektóre style aranżacji wymagają, by materiałowe osłony rozciągały się po podłodze. Standardowo jednak uważa się, że między zasłonami a podłogą powinna widnieć odległość 1,2-1,5 cm.
Wielu projektantów i architektów wnętrz podkreśla, że niektóre zasłony – nawet jeśli są za długie – można pozostawić luźno, bez związywania. To idealne rozwiązanie w przypadku nowoczesnych salonów z bardzo dużymi przeszkleniami.
Pierwsza myśl, jaka pojawia się przy zetknięciu ze zbyt długimi zasłonami, dotyczy ich skrócenia. Można tego dokonać w domowym zaciszu lub oddać firany do punktu krawieckiego. W pierwszym wypadku wystarczy dysponować maszyną do szycia oraz mieć podstawowe umiejętności jej obsługi. Jak skrócić za długie zasłony? Co zrobić, krok po kroku?
Na początku odmierz długość, o jaką zamierzasz skrócić swoją firanę. Musisz mieć podstawową wiedzę, jak wymierzyć firany i zasłony. Najpopularniejszym sposobem jest odmierzanie wybranej długości (po kawałku) na tkaninie, a następnie zaznaczanie jej (np. za pomocą mydełka krawieckiego). Można także wykorzystać kartonowy pasek – pomocny nie tylko przy odmierzaniu odpowiedniej długości, ale i wykonaniu równego cięcia. Co ważne, przy skracaniu należy uwzględnić też tzw. zakładkę i obszycie tkaniny. Szew powinien mieścić się jak najbliżej wewnętrznej krawędzi – tak, by materiał się nie wysuwał.
Jeśli nie masz własnej maszyny do szycia, a zależy ci na ręcznym skróceniu za długiej zasłony, możesz wykorzystać tzw. taśmę do podwijania materiałów. To specjalny klej termiczny w formie siateczki, zabezpieczony paskami woskowanego papieru, który da się kupić niemal w każdym sklepie z pasmanterią. Jego sposób zastosowania jest bardzo prosty – po obcięciu firany o pożądaną długość, dopasuj szerokość paska taśmy do oczekiwanej szerokości podwinięcia tkaniny. Następnie w miejscu cięcia przyłóż pasek owej taśmy i zaprasuj. Kolejny krok to usunięcie papieru ochronnego i założenie materiału (po czym ponowne zaprasowanie). Przy skracaniu zasłon bez szycia zaleca się cierpliwość (stopniowe doklejanie kawałków taśmy).
Ucinanie firany to nie jedyne rozwiązanie. Coraz więcej domowników nie chce ingerować w strukturę zakupionych zasłon. Zastanawiają się – zamiast tego – nad tym, jak upiąć za długie zasłony. To nie tylko zabieg dekoracyjny. Do upinania wykorzystuje się różnorodne materiały – od ciężkich i ciemnych sznurów ozdobnych po delikatne sznurki z koralikami. Wszystko zależy od własnych upodobań i wyobraźni – można tworzyć ciekawe drapowania tkaniny, podpięcia, artystyczne fałdy.
Czasem nawet delikatne upięcie zasłony pomaga pozbyć się kilku zbędnych centymetrów – tak istotnych w przypadku aranżacji okna. Nie zapominaj o prawidłowej pielęgnacji firan, które wykorzystasz w swoim domu. Dowiedz się, jak odświeżyć zasłony bez prania.
Marszczenie zasłon to najpopularniejszy sposób na upięcie za długich zasłon. Stanowi ono jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie „jak podpiąć za długie zasłony”. Sekret polega na drapowaniu tkaniny – czy to samodzielnie, czy to kupując już gotowe firany z wszytą taśmą. Do marszczenia zasłon najczęściej wykorzystuje się tzw. upięcie tunelowe. Jak to wygląda? Charakterystyczny tunel wsuwa się na karnisz, układając materiał według własnego gustu i potrzeb.
Koniecznie zwróć uwagę na rodzaj i wygląd materiału, a także stopień marszczenia. Mniejsze drapowanie pasuje do firan o jednolitej barwie. Wzorzyste zasłony wymagają ułożenia w większe plisy (aby motywy były niezakryte).
Kolejny aspekt to grubość oraz miękkość tkaniny. Eksperci polecają, by firany z grubszych materiałów marszczyć szerzej – daje to lepszy wizualny efekt. Istnieje także zasada – im sztywniejsza tkanina, tym mniejsza jej podatność na układanie. Wtedy przyda się mocniejsze marszczenie.
Chwost jest plecionym sznurem (z frędzlem), wykonanym najczęściej z grubej nici, muliny i włóczki, wykorzystywanym przy upinaniu zasłon po bokach okna. Dzięki niemu tkanina uniesie się delikatnie do góry. Jeżeli okaże się to niewystarczające – firana wciąż będzie za długa – materiał można nieznacznie wyciągnąć nad chwost, tworząc charakterystyczną bufę. To bardzo estetyczne i efektowne rozwiązanie.
Chwosty sprawdzają się w przypadku zasłon, które są za długie jedynie o kilka, maksymalnie kilkanaście cm. To typowe upięcie dla firan z tzw. lejących się materiałów, czyli szyfonu, organtyny, markizet (nie znaczy to jednak, że inne tkaniny są zabronione).
Alternatywą dla chwostu są: taśma, podwiązka, zwykły sznur – wybór powinien być dostosowany do stylu aranżacji danego pomieszczenia. Podczas wyboru duże znaczenie odgrywa kolor oraz obecność dekoracyjnych dodatków (np. koralików, kryształków, pomponików, metalowych obrączek). Wszystkie wymienione dodatki stanowią kolejną odpowiedź na pytanie „jak podpiąć za długie zasłony”.
Podwiązka jest charakterystycznym fragmentem materiału, przyłączonym do zasłony (stanowi z nią spójność lub kontrast). Może być wykonana z tekstyliów lub innych nietypowych dodatków, np. sznura z koralikami. Pasuje jedynie do lekkich, lejących się, cienkich zasłon. W przypadku cięższych i grubszych firan może okazać się zbyt słaba na otoczenie ich.