Czego szukasz?
Białe firany to praktyczne i estetyczne przesłony okienne zapewniające zarówno prywatność, jak i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jednak z czasem, pomimo prania, tracą swój śnieżnobiały odcień, a na tkaninie pojawiają się zażółcenia. Czy można temu zaradzić? Jak najbardziej! Istnieją skuteczne sposoby, które z łatwością wywołają uporczywe plamy. Dowiedz się, jak wybielić zżółknięte firanki oraz czego najlepiej do tego użyć.
Na Twoich firanach pojawiły się żółte plamy, które nie znikają nawet po kilkukrotnym praniu? Bez obaw – nie musisz ich wyrzucać! Możesz spróbować je wybielić za pomocą dostępnych na rynku środków chemicznych – świetnie sprawdzą się do tego płyny wybielające znanych producentów. Jednak przed ich zastosowaniem upewnij się, czy możesz je użyć na materiale, z którego uszyte są Twoje firanki.
Białe firany wybielisz również przy użyciu produktów, które z łatwością znajdziesz w swojej kuchni – sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, octu lub soku z cytryny. To ekologiczne i naturalne środki, które będą świetnym wyborem dla osób, które chcą uniknąć stosowania gotowych wybielaczy.
Wybielanie firan domowymi metodami to skuteczny sposób na pozbycie się zażółceń. Choć zastosowanie sody, proszku do pieczenia czy octu nie jest skomplikowane, wymaga chwili wolnego czasu oraz dobrania odpowiednich proporcji. Poniżej wyjaśniamy, jak wybielić firanki domowymi sposobami.
Wybielanie zżółkniętych firan sodą to jedna z najskuteczniejszych domowych metod. Jej wykorzystanie pozwoli w łatwy sposób pozbyć się uporczywych plam, przywracając tkaninie jej śnieżnobiały kolor. Jak odplamić firanę sodą? Oto co musisz zrobić:
Do wybielenia firan doskonale sprawdzi się też proszek do pieczenia. Wystarczy, że rozpuścisz jedną torebkę proszku w 5 litrach wody, a w tak przygotowanym roztworze namoczysz tkaninę przez ok. 15-20 min. Po tym czasie należy wyprać tkaninę w pralce i gotowe.
Dobrym pomysłem na przywrócenie firanom ich białego koloru będzie także namoczenie ich w roztworze soli kuchennej. Jak wybielić zżółknięte firanki za jej pomocą? Rozpuść sól w proporcji 4 łyżki soli na 3 litry wody, a w tak przygotowanym roztworze zanurz tkaninę na kilka godzin. Następnie tak jak w przypadku sody i proszku, firankę należy wypłukać.
Innym sposobem jest wykorzystanie octu, który możesz dodać do roztworu sody oczyszczonej Sprawdzi się on w szczególności do wybielenia tkanin wykonanych ze sztucznych materiałów. Z kolei do namoczenia bawełnianych i lnianych firan najlepiej nada się sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.
Ciekawą metodą jest także wykorzystanie skorupek jajek – umieszczenie ich w lnianym woreczku i wypranie ich wraz z firanami pozwoli pozbyć się żółtych plam.
Jeśli zależy Ci na szybkim pozbyciu się zażółceń, bez wcześniejszego namaczania firan, możesz je także wybielić w pralce. Zrobisz to przy pomocy gotowych środków wybielających, takich jak płyny i kapsułki, stosując je zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak nie chcesz ich kupować, do prania możesz także dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Innym sposobem jest dodanie pół szklanki octu w czasie ostatniego płukania.
Pamiętaj jednak o ustawieniu delikatnego programu prania – firany najlepiej wybielać w wodzie nieprzekraczającej 30 stopni. Nie zapomnij też o płukaniu, które możesz wykonać ręcznie lub ustawić odpowiedni tryb w pralce. Dokładne wypłukanie tkaniny pozwoli pozbyć się resztek środka wybielającego. Aby nie uszkodzić delikatnych tkanin, sprawdź też, jak prać firanki w pralce.
Wiesz już, czym wybielić firanki, żeby były białe oraz jakie metody warto zastosować. Do przywrócenia im ich pierwotnego koloru możesz wykorzystać gotowe środki chemiczne, jak i naturalne produkty – sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, a nawet skorupki jaj.
Zażółcone tkaniny bez problemu wybielisz w pralce, jak i ręcznie, namaczając je w odpowiednio przygotowanym roztworze. O czym jednak warto pamiętać, wywołując żółte plamy? Przede wszystkim ważne jest, aby upewnić się, czy wybrany środek chemiczny nie uszkodzi firany – przed jego użyciem, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta.
Miej też na uwadze, że wybielanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku białych firan – kolorowe tkaniny mogą się bowiem odbarwić. Istotne jest również, aby nie wirować firan na dużych obrotach, które mogą uszkodzić ich delikatny materiał. Pamiętać należy także o ich dokładnym wysuszeniu – sprawdź, czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej.