Czego szukasz?
Krochmalenie to popularna metoda pielęgnacji pościeli, która na długo utrzymuje ją w czystości. Krochmal stanowi skuteczną barierę ochronną przed zabrudzeniami oraz zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy. Jakie jeszcze korzyści za sobą niesie? Przeczytaj i dowiedz się, jak wykrochmalić pościel oraz dlaczego warto to robić.
Krochmalenie to doskonały sposób na pielęgnację pościeli – zwiększa poziom higieny oraz zapewnia jej czystość przez długi czas. Sprawia, że nie wchłania ona tak bardzo brudu i potu, stąd też ta technika polecana jest w szczególności osobom, którym dokucza zwiększona potliwość.
Dodatkowo powoduje to, że pościel nie wymaga częstego prania – krochmalenie na długo utrzymuje ją w świeżości oraz zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy. Co więcej, wykrochmalone tekstylia są sztywniejsze, dzięki czemu tak łatwo się nie gniotą. Z tego powodu zaścielone łóżko dłużej wygląda schludnie i estetycznie.
Krochmalenie możesz przeprowadzić z wykorzystaniem gotowych preparatów lub naturalnych produktów – mąki ziemniaczanej oraz wody. Cały proces bez problemu wykonasz samodzielnie. Jak krochmalić pościel ręcznie? Wystarczy kilka prostych kroków:
Pościel z łatwością wykrochmalisz również w pralce. Pamiętaj jednak, aby nie wlewać domowego krochmalu bezpośrednio do jej środka – zawarta w nim mąka może uszkodzić elementy pralki, co z kolei spowoduje jej awarię.
Wobec tego, jak krochmalić pościel w pralce? Zacznij od wyprania jej w standardowy sposób – wskazówki dotyczące prania znajdziesz w artykule: Jak prać pościel? Krótki poradnik Familyrollo. Następnie wyciągnij ją z bębna i zanurz w misce z przygotowanym wcześniej roztworem krochmalu. Po namoczeniu dokładnie odsącz tkaninę i ponownie umieść w pralce, nastawiając ją na płukanie i wirowanie. Gdy pościel się wypierze, osusz ją i wyprasuj.
Na rynku znajdziesz również gotowe detergenty zawierające krochmal, które bez problemu możesz wlać do bębna pralki lub szufladki na środki do prania. Jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi ich stosowania. Możesz także sięgnąć po krochmal w sprayu, który naniesiesz bezpośrednio na tkaninę. Taki preparat warto wykorzystać w szczególności podczas prasowania pościeli – pomoże on pozbyć się zagnieceń.
Niestety mimo wielu korzyści, jakie oferuje krochmalenie, okazuje się, że nie sprawdzi się ono w przypadku każdego materiału. Metodę tę można zastosować wyłącznie na bawełnianych i lnianych tkaninach.
Z kolei krochmaleniu nie należy poddawać pościeli wykonanej z poliestru, flaneli czy satyny. Należy również uważać na kolorowe tkaniny, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą się odbarwić.
Krochmalenie to doskonały sposób na czystą i pachnącą pościel. Jednak jeśli zależy Ci na tym, aby utrzymać ją w świeżości przez długi czas, najlepiej przeprowadzać ten proces regularnie, ponieważ krochmal wypłukuje się z materiału.
Dobrą praktyką będzie krochmalenie pościeli przy każdym praniu. W szczególności warto zadbać o to w porze jesienno-zimowej, gdy w powietrzu krąży wiele drobnoustrojów. Z kolei najlepsze efekty osiągniesz, mocząc suchą pościel w odpowiednio przygotowanym roztworze.
Tkaniny z łatwością wykrochmalisz ręcznie lub w pralce, wykorzystując samodzielnie przygotowany roztwór lub stosując przeznaczony do tego preparat. Przygotowanego w domowy sposób krochmalu nie należy jednak wlewać bezpośrednio do pralki, ponieważ może to spowodować jej awarię. Pamiętaj również, że po całym procesie trzeba rozłączyć sklejoną tkaninę, a następnie ją wyprasować – w przeciwnym razie ciężko będzie założyć ją na kołdrę.
Szukasz wysokiej jakości pościeli, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Koniecznie przeczytaj nasz wpis: Po czym poznać pościel dobrej jakości?