Świeży zapach pościeli poprawia komfort snu i pozytywnie wpływa na nastrój. To jednak tylko niektóre powody, dla których regularna zmiana poszewek w sypialni jest ważna. Rób to systematycznie także po to, by zapobiec rozwojowi bakterii. Jak prać pościel, by na długo zachowała swój pierwotny wygląd? Jakich środków używać do prania, a których lepiej unikać? Wyjaśniamy!
Częste pranie pościeli – dlaczego jest tak ważne?
Regularne pranie pościeli jest istotne co najmniej z kilku powodów. Systematycznie pierz bieliznę pościelową po to, by:
- Zniwelować osadzający się na poszewkach kurz – warto często prać pościel choćby dlatego, że pozwala to usunąć gromadzące się na niej roztocza.
- Ograniczyć narażanie się na działanie drobnoustrojów – częstsze pranie bielizny pościelowej to także mniejsze ryzyko rozwoju bakterii i grzybów, a co za tym idzie – chorób i infekcji skóry.
- Mieć pachnącą pościel – świeża pościel pomoże Ci się odprężyć po ciężkim dniu i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Mało tego: może też poprawić komfort snu.
- Zachować jej piękny wygląd – systematyczne pranie pościeli poprawia jej żywotność. Regularnie i odpowiednio ją pielęgnując, usuniesz plamy i zniwelujesz widoczne na niej ślady użytkowania.
Co ile prać pościel? Jak częstego prania wymaga bielizna pościelowa?
Częstotliwość prania pościeli zależy od kilku czynników. Ogólna zasada jest taka, by poszewki wymieniać na świeże co 1-2 tygodnie. To wystarczy, by utrzymać ją w czystości.
Pamiętaj jednak, że częstszego prania wymaga pościel:
- Po lub w trakcie choroby – jeśli jesteś lub byłeś chory, zmieniaj pościel nawet codziennie. Zminimalizuje to ryzyko nawrotu infekcji.
- Podczas upałów – wysokie temperatury sprzyjają poceniu się, dlatego latem pierz pościel częściej.
- Alergika – masz skłonność do alergii? Zmieniaj bieliznę pościelową minimum raz w tygodniu. Możesz też kupić pościel antyalergiczną, która ma właściwości niwelujące roztocza.
- Osoby z problemami skórnymi – borykasz się z trądzikiem lub inną dermatozą? Pamiętaj, że częstszego prania wymagają również pościele użytkowane przez osoby z problemami skórnymi. Wymieniaj je przynajmniej raz w tygodniu.
Może Cię zainteresować: Jaką pościel wybrać do sypialni?
Jak prać pościel?
Systematyczna pielęgnacja pościeli to klucz do zachowania jej ładnego wyglądu i trwałości przez lata. Jak o nią dbać? Pamiętaj o ustawieniu programu prania dopasowanego do rodzaju materiału, z którego uszyta jest pościel. Kierując się tą samą zasadą, wybierz optymalną temperaturę. Co równie ważne, zrezygnuj z używania silnych środków do prania, które negatywnie wpływają na jakość tkaniny.
W jakim programie prać pościel?
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór specjalnego programu do prania pościeli bawełnianej, delikatnych materiałów lub tkanin antyalergicznych. Pamiętaj, że nie każdy komplet pościeli możesz prać w ten sam sposób. Zawsze stosuj się do wskazówek producenta w tej kwestii.
W jakiej temperaturze prać pościel?
Temperatura prania pościeli powinna być dopasowana do materiału, z jakiego została ona uszyta. Różne tkaniny pościelowe wymagają nieco innego potraktowania:
- Pościel bawełniana – piorąc pościel bawełnianą, nastaw pralkę na 60°C.
- Pościel z satyny bawełnianej – komplety z bawełny satynowej lepiej prać w niższej temperaturze, najlepiej 40°C.
- Pościel satynowa – zastanawiasz się, w ilu stopniach prać pościel satynową? Ten materiał nie lubi wysokich temperatur. Dlatego wykonane z niego poszewki pierz w 40°C.
- Pościel flanelowa – w 40°C pierz także pościel flanelową. Wyższa temperatura negatywnie wpływa na miękkość takiego materiału.
- Pościel lniana – pościel lnianą możesz uprać w wyższej temperaturze. Ustaw pralkę na 60°C, ale nie używaj silnych proszków i płynów do prania. Zawarte w nich substancje mogłyby uszkodzić lniany materiał.
Pranie pościeli a detergenty
Wiesz już, w jakiej temperaturze prać pościel, czas na wybór odpowiedniego środka do prania. Zdecyduj się na delikatne detergenty, które nie zawierają silnych substancji chemicznych. Te mogłyby uszkodzić materiał. Jeśli chcesz, dodaj do prania płyn zmiękczający, ale przed jego użyciem sprawdź instrukcję producenta pościeli. To ważne, ponieważ taki środek może zmniejszyć chłonność tkaniny. Więcej o doborze odpowiednich środków do prania przeczytać w poradniku: Jak prać firanki w pralce?.
Pranie nowej pościeli
Zastanawiasz się, czy trzeba prać nową pościel? Oczywiście! Zrób to przed jej pierwszym użyciem. W ten sposób usuniesz zgromadzone na materiale drobnoustroje i substancje będące pozostałościami z procesu produkcji. Ponadto dzięki praniu nowa pościel stanie się bardziej miękka i zyska na puszystości.
Przed włożeniem jej do bębna pralki, sprawdź zalecenia producenta i pierz ją w rekomendowany przez niego sposób.
Inne ważne zasady prania pościeli, o których lepiej nie zapominać
Trwałość pościeli zależy od sposobu jej pielęgnacji! Jeśli chcesz, żeby kupiona przez Ciebie bielizna pościelowa służyła Ci przez długi czas, pamiętaj o poniższych zasadach:
- Przed praniem przewróć pościel na lewą stronę – wkładanie do bębna pralki poszew w inny sposób będzie powodować blaknięcie pościeli. Odwracając bieliznę pościelową na lewą stronę, zachowasz jej kolor.
- Zapnij zamki i guziki – warto to zrobić przed praniem pościeli, żeby uniknąć plątania się tkanin.
Sprawdź, czy pościel może być poddana wirowaniu – pamiętaj, że nie każdy materiał można poddawać wirowaniu. Zrezygnuj z niego, na przykład wtedy, jeśli pierzesz pościel z wełny.
- Stosuj się do zaleceń producenta – choć ogólne zasady prania pościeli są podobne, przed włożeniem konkretnego kompletu do bębna pralki, przeczytaj informacje umieszczone przez producenta na metce.
- Unikaj przeciążenia pralki – nie wypełniaj bębna pralki po brzegi, bo pościel nie wypierze się dokładnie.
- Nie pierz jednocześnie kolorowej i białej pościeli – jasnej pościeli nie łącz z barwnymi i wzorzystymi zestawami. Zanim zaczniesz pranie, posortuj pościel.
- Nie prasuj pościeli – nie musisz prasować pościeli! Wystarczy, że rozwiesisz ją na powietrzu, najlepiej w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to spowodować blaknięcie pościeli.
Już wiesz, jak prać pościel!
Bogatszy o wskazówki z naszego poradnika, wiesz, w jakiej temperaturze prać pościel i jakich środków do tego używać. Pamiętaj, by do bębna pralki nie wkładać jednocześnie kolorowych i białych tkanin. Ponadto nie pierz jej z innymi tekstyliami. Dzięki temu pościel posłuży Ci przez lata i będzie wyglądać nienagannie. A jeśli chcesz, by równie dobrze prezentowały się Twoje ręczniki łazienkowe, przeczytaj inny artykuł Famillyrollo: Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?.
Można śmiało
do nas dzwonić
Można śmiało
do nas napisać