Czego szukasz?
Chcesz wymienić materiał w rolecie, który nie jest już tak estetyczny jak wcześniej? Wybierz odpowiednią tkaninę, a następnie zacznij działać. Zobacz, jak to zrobić!
Zanim zabierzesz się za to, aby wymienić materiał w rolecie, zastanów się czy jest to opłacalne. Sama tkanina może kosztować tyle samo, co zupełnie nowy produkt. Teraz na rynku jest wiele rolet, które są dostosowane pod względem wymiaru, a także nie trzeba mieć wielkich umiejętności technicznych, aby samodzielnie zamocować roletę na oknie.
Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić materiał w rolecie, weź też pod uwagę taki sam odcień. Kiedy wymieniasz tkaninę tylko na jednym oknie, powinna być ona idealnie dopasowana do pozostałych osłon. Czy to możliwe? Możesz skorzystać ze specjalnych wzorników albo zwrócić się do tego samego producenta, u którego wcześniej kupowałeś roletę. Jeśli decydujesz się na zupełną wymianę tkanin, weź pod uwagę styl danego urządzenia, wzory, a także stopień przyciemnienia. Możesz również zdecydować się na zakup próbek materiałów, które dopasujesz np. do koloru ścian.
Aby wymienić materiał w rolecie, konieczna jest precyzja oraz zdolności techniczne. Kiedy wybierzesz już tkaninę, która pasuje pod względem wyglądu i wymiaru, trzeba zdemontować cały mechanizm. Pamiętaj o tym, aby dobrze rozkręcić osłonę z obu stron oraz wyciągnąć sznureczek.
Kolejnym krokiem jest delikatne odczepienie starej tkaniny, najlepiej po jej całkowitym rozwinięciu, a następnie założenie nowej. Trzeba ją odpowiednio zwinąć, a także zamontować osłonę. Aby wymienić materiał w rolecie, warto zwrócić uwagę na cały mechanizm i poszczególne elementy. Bez odpowiedniej wiedzy i technicznego podejścia, można łatwo je uszkodzić mechanicznie. Wyłamanie jednego z elementów przekłada się na konieczność zakupu nowej rolety. Znacznie łatwiej jest wymienić materiał w rolecie, która jest mocowana na specjalnych haczykach albo płytkach. Trudniej jest natomiast zdemontować osłonę, która jest na stałe przytwierdzona do ściany czy też sufitu. Przyklejone rolety warto delikatnie odczepić za pomocą płaskiego narzędzia, np. dłutka. Pamiętaj o tym, aby nie stosować dużej siły. Osłonę możesz przyczepić ponownie za pomocą kleju lub np. taśmy dwustronnej.
Alternatywą dla samodzielnego mocowania tkanin jest też zakup takiej usługi w firmie, która sprzedaje rolety. Wtedy masz pewność, że cały montaż przebiegnie sprawnie i bez kłopotów. Problematyczny może być zatem demontaż rolety, która jest kupiona w supermarkecie. Zastanów się nad tym, czy to jest opłacalne.
Jeśli decydujesz się na rolety w pomieszczeniu, warto wybrać taki model, który spełnia oczekiwania co do jakości i estetyki wykonania. Niestety, tłuszcz, długotrwałe zabrudzenia czy też uszkodzenia mechaniczne są często trudne do usunięcia. Wtedy można właśnie pomyśleć o tym, aby wymienić materiał w rolecie. Drugą przyczyną, o której warto wspomnieć to planowanie remontu. Dotychczasowy kolor już Ci nie odpowiada? W takim razie możesz go wymienić na nowy, dostosowany do Twojej aranżacji. To też pomysł na to, aby zupełnie odświeżyć pomieszczenie, np. kiedy wprowadzasz się do mieszkania z rynku wtórnego. Niekoniecznie musisz wymienić materiał w rolecie we wszystkich pomieszczeniach. Możesz też zdecydować się na zmianę tkaniny w osłonie na jednym oknie.
Kiedy już będziesz chciał wymienić materiał w rolecie, wykorzystaj ten czas do przemycia ramy np. ściereczką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Usuń też stary klej, jeśli osłona była mocowana za jego pomocą do ramy okiennej. Po usunięciu zanieczyszczeń, ponowny montaż powinien być znacznie prostszy.
Podsumowując, jeśli chcesz wymienić materiał w rolecie samodzielnie, oceń swoje zdolności techniczne, a także idealne dopasowanie koloru tkaniny. Powinna mieć ona też taki sam wymiar, aby dobrze pasowała do całego mechanizmu. Rozejrzyj się jednak za nowym produktem. Być może będzie to bardziej opłacalne.