Czego szukasz?
Rolety dzień noc stanowią popularne rozwiązanie w zakresie osłaniania okien. Są nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Skutecznie pomagają dostosować oświetlenie w pomieszczeniu do potrzeb domownika. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć rolety dzień noc na oknie, dobrze trafiłeś. W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, po kolei.
Rolety dzień noc zbudowane są z dwóch rodzajów materiału (tkaniny transparentnej oraz nieprzepuszczającej światła), ułożonych naprzemiennie w poziome pasy. Mają one specyficzny system regulacji, który umożliwiają nakładanie pasów na siebie, przez co dostosowujesz poziom zaciemnienia do własnych potrzeb. Można zatem powiedzieć, że rolety dzień noc dają możliwość optymalnej kontroli nad wpadającymi do wnętrza promieniami słonecznymi – znacznie większą aniżeli tradycyjne osłony okienne. Dowiedz się więcej: Jak działają rolety dzień noc?
Wybierając rolety dzień noc, zwróć uwagę także na kolor i rodzaj zastosowanego materiału. Obecnie najpopularniejsze są osłony w kolorze szarym, beżowym, białym. Struktura materiału (gładkie lub strukturalne o wyczuwalnej fakturze) również ma znaczenie.
Czy to wszystko o regulacji rolet dzień noc? Bynajmniej. Wyróżniają się one nowoczesnym systemem montażowym, da się nimi łatwo sterować. Istnieją modele, które mocuje się bezinwazyjnie, natomiast w przypadku innych konieczna jest ingerencja w strukturę ramy okiennej, ściany.
Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby montażu rolet dzień noc. Wybór metody jest uzależniony od tego, czy mamy do czynienia z roletą ścienną (wolnowiszącą), czy okienną (z żyłką, w kasecie).
Podstawą w montażu pierwszej opcji są haczyki montażowe, natomiast w drugiej – kołki montażowe i wkręty. Oba warianty różnią się między sobą także obecnością napięcia bocznego (rolety okienne mają ten element, a ścienne – nie). W zestawie okiennej opcji znajdują się: roleta z określonym mechanizmem, napinacz łańcuszka, haczyki montażowe, napięcia boczne tkaniny. Zestaw rolety ściennej składa się z: rolety z mechanizmem, kołków montażowych i wkrętów, napinacza łańcuszka. Nie zapominajmy o instrukcji montażu, obecnej w każdym wypadku.
Aby dowiedzieć się więcej, poznaj najczęstsze błędy w montażu rolet.
Zakładanie rolety dzień noc okiennej (z żyłką) jest w całości bezinwazyjne – nie potrzeba żadnych narzędzi, wiertarek, gwoździ, śrub. Zawiesza się ją na ramie okna przy pomocy haczyków, spinek mocujących, taśmy montażowej. Spinki mocujące powinny wisieć na skrzydle okiennym, połączone z listwą górną. Następnie pojawia się pytanie: jak założyć żyłkę do rolety dzień noc? Odpowiedź jest banalnie prosta. Żyłkę, dołączoną do zestawu, przeprowadź przez otwory. Na tylnej stronie spinek montażowych umieść kawałek taśmy – dzięki niej roleta okienna będzie stabilnie wisieć.
Pamiętaj, by roleta została odpowiednio wypośrodkowana. Gdy już ustalisz pozycję, przyklej ją do skrzydła okiennego. Zwisające luźno żyłki powinny zostać poprowadzone przez otwory w dolnej belce dociążającej i naciągnij z obu stron, używając pokrętła, śruby, klipsa. Spinki lub haczyki przymocuj do dolnej części ramy skrzydła. Dopiero gdy żyłki będą odpowiednio naciągnięte i zawiązane supłem, możesz uciąć ich nadmiar nożyczkami.
Roleta okienna dzień noc w kasecie zazwyczaj jest mocowana bezinwazyjnie, choć może też inwazyjnie. Niezależnie od typu montażu początkowe etapy są identyczne. Najpierw trzeba usunąć osłony boczne z obu stron kasety. Za pomocą taśmy montażowej przymocuj roletę do okna (uprzednio ją wypośrodkowując) i dociśnij kasetę do skrzydła okiennego. To wszystko w przypadku bezinwazyjnej instalacji – odpowiedź na pytanie „jak się zakłada rolety dzień noc w kasecie”.
Inwazyjne zakładanie rolety dzień noc w kasecie wymaga jeszcze jednego kroku – wkręty, dołączone do zestawu, należy włożyć do otworów w obudowie rolety, a następnie przykręcić ją i kasetę do okna (wykorzystaj śrubokręt lub wkrętarkę elektryczną). Następnie załóż osłony boczne (maskownice). Po obu stronach szyby, do listew przyszybowych, przyklej plastikowe prowadnice z taśmą dwustronną od spodu (jeśli będą za długie, skróć nożyczkami).
Przykładami takich rolet (w kasecie) są: Roleta dzień noc w kasecie PCV – Floryda 112, Roleta dzień noc w kasecie PCV – Genua 33 oraz Roleta dzień noc w kasecie ALU – Astra 08.
Rolety ścienne (wolnowiszące) mocujemy do ściany lub sufitu, nie na ramie okna. Konieczne będą odpowiednie narzędzia. Na początku trzeba przymierzyć roletę do ściany lub sufitu, przesuwając na wszystkie strony. Będziesz ingerować w strukturę ściany, dlatego lepiej uprzednio znaleźć idealną pozycję dla osłony – unikniesz wtedy dodatkowego, niepotrzebnego wiercenia. Tkanina powinna być wypośrodkowana. Dolna belka dociążająca musi znajdować się kilka mm nad podłogą lub parapetem (wykorzystaj poziomicę i ołówek).
Następnie trzeba wywiercić otwory, w których umieszcza się kołki rozporowe lub wkręty. Kolejny krok to przymocowanie łańcuszka bocznego do całego mechanizmu, przekładając go przez napinacz i rozwijając. Następnie odbywa się mocowanie całej konstrukcji (rolety z mechanizmem, łańcuszkiem i napinaczem) do sufitu lub ściany, przy pomocy kołków montażowych i wkrętów.
Przykłady rolet dzień noc wolnowiszących to: Roleta dzień noc wolnowisząca – Astra 21 Zaciemnienie oraz Roleta dzień noc wolnowisząca – Floryda 27.
To ogólne zasady instalacji rolet wolnowiszących. W międzyczasie dowiedz się szczegółów na temat tego, jak obsługiwać roletę oraz jak wymienić materiał w rolecie. Jeżeli dysponujesz instrukcją producenta osłony okiennej, zastosuj się do poleceń.