Czego szukasz?
Okna trzyszybowe to coraz popularniejsze rozwiązanie. Mają wiele zalet – zapewniają mieszkaniu lub domu dobrą izolację cieplną. Łączą się z innymi dodatkami aniżeli tradycyjne podwójne przeszklenia. Okna dwuszybowe będą idealnie komponować się zarówno z roletami wolnowiszącymi, jak i w kasecie. Zastanówmy się: jakie rolety do okien trzyszybowych?
Okna trzyszybowe to energooszczędne, acz stosunkowo drogie rozwiązanie. Potrójne przeszklenie pozwala zmniejszyć współczynnik przenikania poziomu ciepła do pomieszczenia. Między poszczególnymi szybami znajduje się gaz szlachetny. Odgrywa on wielką rolę późną wiosną, wczesną jesienią i latem – pozwala zredukować poziom nagrzewania się pokoju.
Z oknami trzyszybowymi łączą się odpowiednie osłony okienne – koniecznie wyposażone w prowadnice. To świetny zamiennik dla wolnowiszących rolet. Montuje się je bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu nie trzeba wiercić otworów w ścianie lub suficie (tak jak w roletach wolnowiszących).
Osłony okienne z prowadnicami mają wiele zalet. Przede wszystkim dają możliwość sterowania roletą – nie zwisa ona bezwiednie. Nawet przy mocnym przeciągu będzie ściśle przylegała do ramy okiennej. Ponadto podczas jej zwijania (do górnego profilu), nie ulegnie ona podwinięciu (będzie składała się równomiernie z obu stron). Rolety z prowadnicami łatwo montuje się w niestandardowych typach okien, np. z zaokrąglonymi listwami, wywietrznikami. Ich materiał nie jest narażony na długotrwałe promieniowanie słoneczne, działanie zanieczyszczeń.
Jakie rolety do okien trzyszybowych? Rolety z prowadnicami – to odpowiedź. Są estetyczne. Mają stylowe wykończenie brzegów – materiał, z którego zostały wykonane, nie wydaje się poszarpany, nierówno przycięty.
Prowadnice do rolet mogą być wykonane z różnych materiałów, np. aluminium, tworzyw sztucznych, okleiny.
Aluminiowe prowadnice są bardzo wytrzymałe, lakierowane. Mimo wszystko nie cieszą się dobrą sławą. Najczęściej wybieranym typem są prowadnice z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest bogata kolorystyka (na pewno znajdziesz taką, która wpasuje się do wybranego wnętrza). Mimo lekkości charakteryzują się wytrzymałością.
Innym rodzajem są prowadnice drewnopodobne – wykonane z okleiny, imitującej drewno. Nadają pomieszczeniu elegancji i przytulności. Wpasowują się tam, gdzie przeważa liczba drewnianych elementów wyposażenia wnętrza. Warto je zastosować także w oknach z drewnianą lub drewnopodobną ramą.
Każda z wymienionych typów prowadnic (podział ze względu na materiał) pasuje do okien trzyszybowych. To odpowiedź na pytanie, jakie rolety do okien trzyszybowych.
Prowadnice w roletach dzielimy na płaskie i przestrzenne. Pierwsze stosuje się w komplecie z pojedynczą tkaniną (np. w roletach typu mini). Wyróżniają się minimalistycznym wyglądem, stosunkowo prostym montażem.
Prowadnice przestrzenne (wypukłe) sprawdzają się z roletami wykonanymi z podwójnej tkaniny (np. rolety dzień/noc). To idealne rolety na okna trzyszybowe.
Istnieje kilka sztandarowych przykładów rolet z prowadnicami. Najpopularniejsze są rolety dzień/noc. Coraz chętniej wybierane rozwiązanie stanowią także tzw. rolety od dołu. Ich prowadnice przykleja się do skrzydła okna. Tkanina rolety od dołu jest naciągana przez mechanizm sprężynowy. Zerknij tutaj: Rolety od dołu czy od góry? Wady i zalety. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także plisy do okien trzyszybowych, o których będzie mowa w kolejnym akapicie.
Rolety dzień/noc to charakterystyczne osłony okienne, zbudowane z dwóch typów materiału (transparentnej oraz nieprzepuszczającej światła), ułożonych naprzemiennie w poziome pasy. Mają one specjalny system regulacji, który umożliwia nakładanie warstw na siebie. To umożliwia dostosowanie zaciemnienia pomieszczenia do własnych potrzeb.
Minimalistyczne plisy wyposażone są zazwyczaj w prowadnice, dzięki którym utrzymują się na właściwej pozycji. Mogą być wykonane z różnych tkanin, a także pełnić odmienne funkcje (zaciemniające, częściowo zaciemniające, transparentne). Plisy do okien trzyszybowych steruje się na dowolną wysokość.
Choć ustaliliśmy już, że rolety z prowadnicami sprawdzą się lepiej w korelacji z oknami trzyszybowymi, warto omówić ich alternatywę – rolety materiałowe wolnowiszące.
To jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań osłonowych. Mogą być montowane do ściany, sufitu czy pod wnęką okienną. Ich zwolennicy cenią je za fakt, że nie muszą być wcale wykorzystywane jako typowe rolety okienne – stają się przesłonami wnęk, ekranami projekcyjnymi. Zawdzięczamy to sposobowi montażu (niekoniecznie na skrzydle okiennym, jak w przypadku rolet z prowadnicami). Warto pamiętać, jakie są najczęstsze błędy w montażu rolet.
Przykładem rolet materiałowych wolnowiszących są piękne rolety weneckie, przypominające swoim wyglądem zwiniętą firankę lub zasłonkę, tworzącą dekoracyjne fale. Dają opcję większego lub mniejszego zaciemnienia pomieszczenia – dzięki różnorodnym materiałom. Sprawdź tutaj: Czym są rolety weneckie i czy warto je mieć?
Rolety weneckie mogą składać się z bardziej prześwitujących tkanin lub być podszyte tzw. blackoutem, odpowiedzialnym za przyciemnianie wnętrza.