Czego szukasz?
Sposobów na osłanianie okien w domu jest sporo, a każdy z nich można dopasować pod względem stylu aranżacji, funkcjonalności oraz możliwości finansowych. Nie bez znaczenia jest także sposób mocowania. Na rynku występują nie tylko tradycyjne modele dzień i noc czy też materiałowe. Możesz spotkać również tzw. rolety weneckie. Co to takiego?
Rolety weneckie swoim wyglądem przypominają zwiniętą zasłonę lub firankę, która tworzy atrakcyjne fale. Dzięki temu nie tylko zasłaniają okno, lecz także tworzą efekt dekoracyjny. Do wyboru jest wiele tkanin, dlatego można dopasować je do stylu aranżacji swojego wnętrza. Układanie się materiału w fałdy pasuje raczej do klasycznych aranżacji. Takie rozwiązanie świetnie prezentuje się np. w stylu rustykalnym, angielskim czy prowansalskim.
Wysokiej jakości rolety weneckie przetrwają wiele długich lat. Dobrze wyglądają zarówno zaciągnięte pod sam sufit, jak i opuszczone. W polskich domach rzadko spotyka się taką osłonę, zdecydowanie bardziej popularne są rolety materiałowe. Mimo wszystko, najczęściej łączy się model wenecki wraz z firanami, aby całość podkreślała dekoracyjny charakter okna.
Tak jak większość osłon okiennych, rolety weneckie pełnią funkcję zaciemnienia pomieszczenia w nasłoneczniony dzień. Ze względu na to, że do wyboru jest wiele tkanin, można zdecydować się na większą lub mniejszą izolację od otoczenia. To duży plus szczególnie w mieszkaniach, które są mocno nasłonecznione. Ten model osłon okiennych sprawdzi się w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych.
Bardziej prześwitujące tkaniny pozwolą na subtelne przedostawanie się promieni słonecznych do wewnątrz pomieszczenia. Jednocześnie światło nie będzie mocne i drażniące. Inne materiały mogą być podszyte tzw. blackoutem, który jest odpowiedzialny za zaciemnienie pomieszczenia. W takich warunkach można komfortowo wypoczywać o każdej porze dnia.
Rolety weneckie stanowią także osłonę przed sąsiadami. Docenią je zarówno osoby, które mieszkają w wieżowcu czy też bloku, jak i na osiedlu domków jednorodzinnych. Mogą być mocowane do wszystkich typów okien.
Warto też wspomnieć o tym, że rolety weneckie pełnią funkcję dekoracyjną. Nie musisz zatem stawiać na dodatkowe firany czy zasłony. Podniesione rolety mają atrakcyjne fale, które świetnie się prezentują niezależnie od materiału. Opuszczone z kolei przypominają gładką zasłonę, co wcale nie jest ich wadą. Jeśli wybierzesz subtelny i jednolity materiał, możesz uzyskać delikatny, choć charakterystyczny efekt. Cięższe tkaniny np. ze wzorami, dobrze sprawdzą się do przestronnych wnętrz.
Wśród wad trzeba wymienić fakt, że materiał może przyciągać kurz, co nie jest dobrą informacją dla alergików. Trzeba też uważać podczas otwierania okien, aby tkanina się nie przerwała. Uchylenie nie jest wielkim problemem. Jeśli jednak zdecydujesz się na zasłonięcie rolety i jednoczesne otwarcie okna na oścież – raczej jest to niemożliwe.
Nie da się ukryć, że rolety weneckie sprawdzą się lepiej w klasycznych wnętrzach. Nowoczesne aranżacje z bufami, obok których nie trudno przejść obojętnie, mogą nie być ze sobą spójne. Często też stosuje się je wraz z klasycznymi firankami, a nie każdy przepada za takim przepychem w salonie czy też sypialni. Trzeba też przyznać, że w polskich wnętrzach ostatnio króluje minimalizm, spójność aranżacji, styl skandynawski i nowoczesny. Wtedy lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.
Jeśli charakterystyczny wygląd fałd z materiału nie do końca przypada Ci do gustu, masz jeszcze więcej możliwości aranżacji okien. Jednym z pomysłów są rolety rzymskie. Świetnie sprawdzą się do dużych okien, bo zasłaniają je w całości. Zbudowane są z tkanin, które dają efekt dekoracyjny, jednak może być on bardziej subtelny lub wyrazisty. Wszystko zależy od stylu aranżacji wnętrz. Rolety rzymskie montuje się do ściany, sufitu lub na ramie okna. Wprowadzają do pomieszczenia przytulny charakter i jednocześnie zaciemniają przestrzeń.
Może Cię również zainteresować:
Montaż rolet – czy warto robić to samemu?