Czego szukasz?
Zasłony decydują o charakterze wnętrza i stanowią ważną ozdobę. Funkcja dekoracyjna to nie jedyna cecha, jaką one spełniają. Ponadto zaciemniają pomieszczenie oraz chronią domowników przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Zastawiasz się, jakie zasłony do szarych ścian? Przedstawimy Ci kilka podstawowych zasad oraz podamy przykłady sprawdzonych duetów kolorystycznych.
Zastanawiasz się, jak wybrać zasłony do stylu skandynawskiego? Na początek zapoznaj się z regułami, ustalonymi przez architektów i projektantów wnętrz. Dopasowanie zasłon do barwy ścian wymaga zastosowania się do kilku zasad. Projektanci i architekci wnętrz są zgodni, że owe reguły sprawdzają się w większości aranżacji wnętrz. Przede wszystkim: kolor zasłon i ścian nie może być identyczny – coś musi mieć jaśniejszy, a coś ciemniejszy odcień. Ponadto kolor firan zależy od metrażu pokoju. Zimne barwy dodatków powiększają optycznie wnętrze, natomiast ciepłe kolory – zmniejszają. Można zatem bez wahania uznać, że w pomieszczeniach o małym metrażu powinny pojawić się ściany i dodatki o chłodniejszym tonie (koniecznie lekkie i jasne tkaniny), natomiast w dużych, przestronnych pokojach – cieplejszym.
Kolejna zasada brzmi, że dobór zasłon zależy od funkcji pomieszczenia. Inaczej dobiera się firany do salonów, a odmiennie do pokojów dziecięcych czy sypialni. Zasłony stanowią jeden z elementów wyposażenia, determinujący styl aranżacji. W nowocześniejszych wnętrzach lepiej sprawdzą się gładkie, jednolite tkaniny, natomiast w klasycznych – wzorzyste, eleganckie zasłony z motywami geometrycznymi czy florystycznymi.
Niezależnie od wyboru musisz wiedzieć, jak wymierzyć firany i zasłony. Sprawdź w naszym wpisie blogowym, jak to zrobić.
Białe zasłony dobrze wpasowują się w szare ściany – mimo braku kontrastu między barwami. Nadają wnętrzu atmosferę delikatności i subtelności. Takie połączenie świetnie sprawdzi się w sypialni, która z założenia ma uspokajać, wyciszać. Jeśli chcesz przełamać ową łagodną kombinację, wybierz firany o materiale strukturalnym lub połyskującym, a także fantazyjnie je upnij. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 01.
Jakie zasłony do szarych ścian? Jak się okazuje, mogą być też czarne! Łącząc ze sobą szare ściany oraz czarne zasłony, osiągniesz wyrazisty i dramatyczny efekt. Szarość i czerń dopełniają się nawzajem. Pamiętaj, że ciemne firany przepuszczają mniej światła, a zatem – analizując zgodnie z podstawowymi zasadami doboru zasłon – nie pasują do pomieszczeń o małym metrażu. Czerń, bez żadnego przełamania, może nadać wnętrzu ponurego klimatu. Tak nietypowe zasłony warto skontrastować z meblami i dodatkami o jasnych, pozytywnych barwach.
Ciemne zasłony działają podobnie jako rolety w analogicznych barwach. Zapewniają niemal 30% większą ochronę przed promieniami słonecznymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym zagadnieniu? Przeczytaj: Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?
Beż jest podobny tonem do szarości. Łącząc ze sobą beżowe zasłony i szare ściany, uzyskasz pomieszczenie o łagodnej, neutralnej atmosferze. Takie połączenie sprawdza się szczególnie w sypialni. To idealna odpowiedź na pytanie, jakie zasłony do szarych ścian w sypialni. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 25.
Róż może kojarzyć się z pokojem dziecięcym lub pomieszczeniami typowo – stereotypowo – kobiecymi. Wiele zależy jednak od wybranego odcieniu. Do wyboru jest przecież m.in. pudrowy róż, fuksja, amarant, a także odcień różany, liliowy. Do szarych ścian szczególnie pasuje jednak tylko jedna odmiana – zasłony w kolorze tzw. brudnego różu. Takie połączenie zapewni atmosferę harmonii i równowagi (odpowiedź na pytanie, jakie zasłony do szarego salonu?). Brudny róż odpowiada też na pytanie, jakie zasłony do szarych ścian w sypialni? Zostawia on po sobie nutkę zmysłowości.
Elektryzująca, pobudzająca żółć – o dziwo – może sprawdzić się w połączeniu z szarymi ścianami. Zasłony w takim kolorze sprawiają, że domownik w tym pomieszczeniu czuje się naładowany pozytywną energią, optymizmem, radością. Pamiętaj jednak, że żółte firany pasują jedynie do salonu, nie sypialni (nie sprzyjają nocnemu wyciszeniu i uspokojeniu) – jednak muszą być jedynym tak wyrazistym dodatkiem we wnętrzu. Reszta dodatków, dopełniająca ogólną aranżację, powinna mieć stonowany ton. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 28.
Jakie zasłony do szarych ścian i białych mebli? Nie trzeba skreślać intensywniejszych odcieni. Szarość pasuje do koloru niebieskiego – obie barwy są chłodne i stonowane, a także doskonale ze sobą współgrają. Jeśli chodzi o inny odcień niebieskiego, czyli turkus, on również nadaje się do szarych ścian – niezależnie od odmiany (lekki i niezobowiązujący czy ciężki i elegancki). Ów kolor stanowi ciekawy, nienarzucający się akcent, który dodaje wyjątkowego charakteru całemu pomieszczeniu. Niebieskie zasłony (w każdym odcieniu) staną się świetnym uzupełnieniem stylowego wnętrza. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 30 oraz Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 23.
Odcieniem zieleni, która wyraźnie dobrze koreluje z szarymi ścianami, jest butelkowy zielony (hit ostatnich lat). Wygląda on niezwykle elegancko, stylowo. Takie połączenie sprawdzi się zarówno w sypialniach, salonach, jak i łazienkach. Co ciekawe, szarość i zieleń ładnie komponują się ze złotymi akcentami, np. lampami, figurkami, świeczkami czy stolikami kawowymi z lśniącymi nóżkami.
Zaskoczeniem może okazać się fakt, że szare ściany nie wykluczają połączenia z szarymi zasłonami. Wbrew pozorom taka kompozycja nie musi być nudna. Najważniejsze jest, by dwie szarości były w odmiennych tonacjach (np. jasnoszare ściany i ciemnoszare zasłony). Można dołączyć do nich mocniejsze akcenty kolorystyczne, np. w postaci kolorowych poduszek, wzorzystej tapety na jednej ścianie. Zobacz: Zasłona welurowa na taśmie – Velvet 51.
Szare zasłony i szara kanapa idealnie pasują do industrialnych czy nowoczesnych wnętrz.