Czego szukasz?
Chcesz komfortowo sterować roletami, siedząc na kanapie i trzymając smartfona w ręku? To możliwe! Zobacz, jak przebiega montaż silnika do rolet oraz jak dokładnie działa takie rozwiązanie.
Montaż silnika do rolet ma wiele zalet. Przede wszystkim dostosowujesz osłonę do swoich potrzeb, a jej sterowanie odbywa się w bardzo wygodny sposób. Wszystko to z pomocą smartfona lub urządzenia podłączonego do sieci. Wystarczy pobrać bezpłatne oprogramowanie i połączyć się z napędem za pomocą np. technologii Bluetooth. Prostymi mechanizmami można też sterować tradycyjnie, za pomocą przycisków. Znacznie ułatwia to pracę osłony, bez konieczności ciągnięcia za delikatne łańcuszki.
Wiele napędów ma prostą konfigurację, która obejmuje dostosowanie osłony do indywidualnych potrzeb, pory roku oraz dnia. Można zaprogramować silnik w taki sposób, aby sterował roletą o wybranej godzinie. Dzięki temu znacznie zaoszczędzisz czas na własnoręcznym ustawianiu materiału w odpowiednim miejscu, w zależności od pory dnia. Co więcej, jest to komfortowe rozwiązanie w domach, w których mieszkają seniorzy. Bez konieczności wstawania, można łatwo i bezproblemowo sterować roletą. Montaż silnika do rolet to dobry pomysł w każdym domu, nawet z wieloma przestronnymi pomieszczeniami, gdzie dojście do okna zajmuje trochę czasu. Siedząc na kanapie, oglądając serial, w każdej chwili możesz sięgnąć po smartfona i gotowe!
Montaż silnika do rolet obejmuje nie tylko osłony zewnętrzne, lecz także rolety wewnętrzne. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń, które pozwalają na bezproblemowy system sterowania. Napęd ładuje się przez kabel albo panel słoneczny (w zależności od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz).
Napęd można zamocować bezpośrednio w kasecie rolety. Konieczne jest do tego całkowite ściągnięcie rury, aby móc zamontować sterowniki i odpowiednie przyłącza. Po odpowiednim montażu silnika do rolet można nim automatycznie sterować. Ten rodzaj jest jednak najpopularniejszy w osłonach zewnętrznych. Rura umieszczona wewnątrz kasety odpowiada za zwijanie i rozwijanie osłony. Nie musisz jednak stawiać na tak skomplikowane konstrukcje.
Prostym sposobem jest montaż silnika do rolet, który umieszcza się na łańcuszku. Wystarczy odpowiednio go napiąć i ustawić adapter. Do sterowania wykorzystuje się aplikację mobilną, a sam montaż urządzenia nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Do obsługi potrzebna jest także ładowarka.
Co więcej, montaż silnika do rolet może obejmować także dobranie panelu słonecznego. Dzięki temu ładujesz napęd za pomocą energii słonecznej. Osłona właściwie zawsze ma dostęp do światła dziennego, dlatego łatwo naładować baterię. Tym samym stawiasz na działalność przyjazną środowisku, ponieważ wykorzystujesz odnawialne źródła energii. To świetny pomysł, który można zrealizować właściwie w każdym domu.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na jaki montaż silnika do rolet się zdecydujesz. Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń, które pozwalają na komfortową pracą. Siedząc na kanapie, możesz regulować materiałem rolety, który automatycznie się podnosi i zasłania, wystarczy do tego aplikacja na telefon. Niektóre silniki są prostsze, inne trudniejsze w montażu.
Jeśli chodzi o silnik, na który może pozwolić sobie każdy domownik, bo jest bardzo prosty w obsłudze, polecamy urządzenie bezprzewodowe dostępne w ofercie familyrollo.pl, które montuje się na łańcuszek. Należy zdemontować łączniki na metalowe. Następnie należy zamocować adapter w sposób poziomy lub pionowy. W osłonie znajdują się dwa plastiki, które trzeba wyłamać. Montaż silnika do rolet odbywa się na skrzydle okiennym w poziomy sposób, kiedy inna opcja nie jest możliwa (bo np. łańcuszek jest za długi albo po prostu technicznie nie ma na to miejsca).
Mocowanie odbywa się z pomocą taśmy montażowej lub wkrętów. W kolejnym kroku trzeba wysunąć płytkę montażową z tyłu silnika, przesunąć adapter do maksymalnego naciągnięcia łańcuszka, a następnie przykleić płytkę mocno dociskając miejsce. Cały montaż silnika do rolet opisany jest w instrukcji wraz z rysunkami, dlatego nie stanowi to żadnego problemu.
Bardziej rozbudowane urządzenia wymagają otwarcia skrzynki roletowej i zdjęcia rolety z fabrycznie zamocowanej rury. W następnych krokach konieczne jest rozwiercenie nitu, który przytrzymuje obsadkę, a następnie wsunięcie jej do środka. Rurę należy wyjąć w delikatny sposób, aby do wewnątrz włożyć napęd. Cały ten proces jest bardziej skomplikowany od poprzedniego. Montaż silnika do rolet wymaga precyzji, bo jeden mocniejszy ruch może sprawić, że cała konstrukcja po prostu się uszkodzi i ponowne złożenie rolety nie będzie możliwe. Wszystkie zmiany muszą odbywać się oczywiście bez podłączenia napędu do zasilania. Trzeba jeszcze przemyśleć kwestię wyjścia kabla z przodu, z tyłu lub z boku. Zawsze zapoznawaj się z instrukcją od producenta, w której znajdziesz niezbędne informacje na temat montażu.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli masz odrobinę zacięcia technicznego, możesz zdecydować się na montaż silnika do rolet zewnętrznych czy też wewnętrznych samodzielnie. Dużo jednak zależy od tego, czy wybierasz prosty w mocowaniu napęd, czy bardziej skomplikowany. Jeśli chodzi o silnik, który znajduje się na łańcuszku, nie musisz nawet mieć doświadczenia technicznego. Nie są potrzebne do tego też skomplikowane narzędzia.