Jak wybrać plisy okienne
Powrót

Rolety plisowane – jak wybrać plisy do okien?

Lub rolety harmonijkowe – występują w różnych wymiarach i wariantach kolorystycznych. Można je montować na kilka sposobów. Mogą być zwijane do góry lub zarówno do góry, jak i na dół. Różnorodność tak wielu opcji sprawia, że plisy okienne można dopasować do każdego wnętrza. Ale jak wybrać plisy do okien, by wybór był trafiony? Wybierz rolety plisowane, które będą służyć Tobie i Twoim domownikom. Odpowiednio dobrane plisy okienne pozwolą Wam zwiększyć komfort mieszkania i jakość wypoczynku w domowej oazie.

Dowiedz się, kiedy najlepiej sprawdzają się plisy bezinwazyjne. Sprawdź, gdzie zamontować rolety odbijające promienie słoneczne. Poznaj rodzaje plis okiennych i skorzystaj z naszych porad. Podpowiemy Ci, jak wybrać plisy do okien w Twoim domu.

Okno z plisami okiennymi basic.webp
Spis treści
         Cena plis okiennych

rolety-pilsowe.webp


Co to są plisy do okien?

Plisy do okien to znakomite rozwiązanie kilku odwiecznych problemów

 • Plisy do okien to nowoczesne zasłony z materiału zwijanego w harmonijkę. Służą one do zaciemnienia lub dekoracji wnętrz. Plisy okienne najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład poliestru.

Jakie zalety mają plisy okienne

 •  Jak zaciemnić wnętrze w dokładnie takim stopniu, jkiego sobie życzymy? Jak uniknąć refleksów światła na ekranie komputera, nie zmniejszając ilości światła do czytania? Plisy do okien pozwalają na osiągnięcie tych i wielu innych korzyści. Zanim wybierzesz plisy do okien, zastanów się, jakie korzyści chcesz uzyskać w każdym z pomieszczeń.

Plisy do okien eliminują drażniące promieniowanie słoneczne

 • Plisy do okien zwijane dwukierunkowo umożliwiają precyzyjne przysłonięcie fragmentu okna na dowolnej jego wysokości. Możesz zasłonić tę część okna, przez którą wpadają wyjątkowo drażniące promienie słoneczne. Wyobraź sobie, że chcesz poczytać książkę w ulubionym fotelu. Nie musisz już przestawiać go w miarę jak słońce przesuwa się po niebie. Nie ma też konieczności przysłaniać okna całkowicie, nie tracisz więc na oświetleniu. Zyskujesz, nie tracąc.

Rolety plisowane pozwalają na regulację dostępu światła

 • Plisy do okien regulują dostęp światła, pozwalając na optymalne zaciemnienie pokoju. W zależności od rodzaju plisy i jej grubości, możesz dowolnie zacieniać wnętrze. Możesz nawet stworzyć w swojej sypialni stuprocentową ciemność w środku dnia.

Plisy okienne zapewniają termoizolację

 • Niektóre plisy okienne pozwalają też na regulację temperatury w pomieszczeniu. Latem odbijają promienie słoneczne, natomiast zimą zatrzymują w pokoju ciepło.

Plisy zwiększają komfort prywatności

 • Rolety plisowane to nie tylko ochrona przed nachalnymi promieniami słońca. To także zabezpieczenie przed wzrokiem sąsiadów. Najlepiej funkcję tę spełniają rolety zaciemniające, zwłaszcza, gdy zamontowane są na prowadnicach. Im grubszy materiał, tym więcej prywatności zapewniają plisy. Funkcja ta jest szczególnie ważna w łazienkach czy w mieszkaniach na parterze.

Walory dekoracyjne plis okiennych

 • Plisy do okien występują w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Dzięki temu z łatwością można dopasować je do stylu pomieszczenia. Spokojnym lub wyrafinowanym kolorem mogą nadać mu bardziej odprężający lub reprezentacyjny charakter. Wzorzyste plisy do okien mogą też stanowić główny element dekoracyjny. Aby plisy w oknach naszych wnętrz zapewniały powyższe korzyści, ich dobór musi być przemyślany. Warto poprzeć go wiedzą o rodzajach plis i kryteriach ich doboru.

Jakie są rodzaje i kryteria wyboru plis?

Plisy okienne występują w wielu różnych wariantach. Każdy z nich przedstawia inne zalety, możliwości i ograniczenia. Dlatego też różne plisy okienne nadają się do innych celów lub wnętrz. Zanim wybierzesz plisy okienne, poznaj ich wszystkie rodzaje. To ważne, byś nie pominął opcji, która okaże się idealna dla Twojego wnętrza.

Wymiar – plisy do okien standardowe lub cięte na wymiar

 • Aby wybrać plisy okienne, należy najpierw zdjąć wymiary z okien, dla których mają być przeznaczone. Może okazać się, że do okna w salonie pasować będą plisy w standardowym wymiarze. Jednak już okno dachowe lub w łazience może mieć niestandardowy wymiar. Wówczas konieczne może być cięcie plis na wymiar. Do pobrania:

Kształt – plisy do okien w kształcie standardowym lub nietypowym

 • Plisy okienne występują w dość szerokiej gamie kształtów dostosowanych do różnych okien. Standardem są prostokątne plisy okienne, które pasują do większości okien. Okna trójkątne, półokrągłe, łukowate lub trapezowate nie wykluczają jednak możliwości stosowania w nich plis. Plisy okienne w nietypowych kształtach sprawdzają się najczęściej na poddaszach lub w łazienkach.

Styl – neutralne i oryginalne plisy okienne

 • Plisy do okien występują w wielu kolorach i mogą mieć ciekawe wzory i desenie. W zależności od charakteru czy wielkości pomieszczenia dobieramy plisy okienne, które pozwolą podkreślić walory wnętrza.

Kolor – rolety plisowane w neutralnych lub ciemnych kolorach

 • Dobór kolorystyczny plis okiennych omawialiśmy już w innym artykule. Plisy występują w szerokiej palecie barw – od wyciszającej bieli, przez neutralne beże, szarości i brązy, energetyzujące żółcie, aż po nasycone czerwienie i fiolety, a nawet czerń. Kolory rolet dobiera się do wnętrz w zależności od ich wielkości, oświetlenia, funkcji i stylu. W większości pomieszczeń sprawdzają się neutralne kolorystycznie plisy okienne. Najważniejszą zasadą zaś jest, aby w małych pomieszczeniach stosować jasne plisy, gdyż powiększają one optycznie ciasne wnętrza. Przeciwny efekt uzyskujemy stosując ciemne plisy do okien.

Deseń – plisy do okien jednolite lub dekoracyjne i wzorzyste

 • Plisy do okien można dopasować do wnętrza również pod kątem ich deseni. Gładkie rolety plisowane idealnie nadają się do prostych, minimalistycznych wnętrz. Sprawdzą się w większości sypialni i pokojów. W dużych pomieszczeniach, które odznaczają się wyjątkowym stylem, warto postawić na plisy wzorzyste. Jeśli zachowamy umiar w doborze pozostałych elementów dekoracji, uwydatnią one klimat salonów, poczekalni czy restauracji. Oprócz wzorzystych nadruków plisy okienne mogą mieć tłoczenia albo być pokryte metalizującą lub perłową powłoką.

Funkcje – plisowane rolety termoizolacyjne, zaciemniające lub zwykłe

 • Plisy okienne pełnią zwykle więcej niż tylko funkcję dekoracyjną. Pod względem funkcji warto rozróżnić plisy do okien na trzy zasadnicze rodzaje.

Zwykłe plisy do okien

 • Zwykle plisy zacieniają wnętrza, ale przepuszczają więcej światła od plis zaciemniających. Przez to nie są najlepszym rozwiązaniem do stosowania w sypialni lub pokoju od strony południowej. Wykonane są z tkanin półprzezroczystych, które są przejrzyste jak firany lub nieco bardziej kryjące.
  Plisy zwykłe nadają się do pokojów po stronie północnej. Są one mniej nasłonecznione, więc nie wymagają tak silnej ochrony przed słońcem. Przepuszczają światło w znacznie bardziej znośnym natężeniu, co pozwala na udany relaks.

Plisowane rolety zaciemniające – plisy podgumowane

 • Plisowane rolety zaciemniające to plisowane rolety podgumowane. Dzięki swej gumowej powłoce przepuszczają one znacznie mniej światła od plis zwykłych. Znakomicie spełniają swą funkcję w sypialniach oraz salonach od strony południowej. Takie pokoje wystawione są bowiem na długotrwałe i silne promieniowanie. Plisy zaciemniające pozwalają na spokojny sen i odpoczynek. Ponadto maksymalnie redukują ryzyko refleksów światła na ekranie monitora czy telewizora.

Plisowane rolety termoizolacyjne – rolety odbijające światło

 • Rolety termoizolacyjne w postaci plis okiennych to rolety odbijające światło. Funkcja ta jest wyjątkowo cenna latem. W gorące dni plisy w oknach pozwalają zmniejszyć temperaturę w pokoju nawet o kilka stopni. Zimą zaś rolety plisowane pomagają zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. Rolety termoizolacyjne cechuje gęsty splot, a czasem także podgumowanie. Rolety odbijające promienie słoneczne po swej zewnętrznej stronie pokryte są termoizolacyjną warstwą aluminium. Takie plisowane rolety ze srebrną powłoką aluminiową warto zastosować jako plisy do okien dachowych.

Montaż plis – plisy bezinwazyjne czy rolety w kasecie?

 • Przy wyborze plis można kierować się też sposobem ich montażu. Dowiedz się, jakie są rodzaje plis ze względu na opcje mocowania.

Plisy bezinwazyjne

 • Plisy bezinwazyjne to takie rolety okienne, do których zawieszenia nie trzeba wiercić otworów. Montuje się je łatwo z wykorzystaniem wieszaków lub taśmy dwustronnej. Plisy bezinwazyjne mocowane za pomocą taśmy stosuje się przy oknach stałych, czyli takich, których się nie otwiera i nie uchyla.

Plisy do okien montowane do listwy

 • Montaż plis do listwy przyszybowej wymaga nawiercenia w niej otworów. Dzięki temu plisa jest osadzona blisko szyby, co pozwala na swobodne otwieranie okna.

Plisy mocowane na ramie okna

 • Plisy mogą być zamontowane do ram okien na specjalnych haczykach. W efekcie takiego mocowania plisy zawieszone są blisko ramy i klamki okna.

Plisy montowane na kątowniki do listwy

 • Aby przymocować plisy do okien za pomocą kątowników, należy wywiercić otwory w listwie. Wówczas plisa zostaje zawieszona blisko klamki.

Plisy okienne montowane na prowadnicach – plisy do okien dachowych

 • Plisy okienne zamontować można na specjalnych prowadnicach, które utrzymują roletę w pożądanym położeniu. W ten sposób montuje się przede wszystkim plisy do okien dachowych. Jest to najbardziej wymagający sposób montażu, ale i dający największe korzyści. Rolety plisowane na prowadnicach sprawdzają się też wszędzie tam, gdzie szczególnie zależy nam na prywatności. Eliminują one wszelkie prześwity boczne, nadają się więc doskonale do łazienki na poddaszu.

Kierunek zwijania – plisy zwijane do góry lub w obu kierunkach

 • Decydując się na plisy do okien, można wybrać pomiędzy takimi, które zwija się jedno- lub dwustronnie. Plisy zwijane tylko do góry są niemal tak samo funkcjonalne co plisy okienne zwijane obustronnie. Różnica polega na tym, że te drugie pozwalają na przysłonięcie dowolnego fragmentu okna. Oznacza to możliwość wyeliminowania rażącego oczy promieniowania bez nadmiernego ograniczania dopływu światła. Są to idealne plisy do okien biurowych, kuchennych i domowych przestrzeni do nauki. Znakomicie sprawdzają się też w salonach po północnej stronie. Bogatsi w wiedzę na temat rodzajów plis i kryteriów ich wyboru, przejdźmy teraz do meritum. Poznaj nasze rady i dowiedz się, co rozważyć, wybierając rolety plisowane.

Jak wybrać plisy do okien? Czynniki, które należy rozważyć przy zakupie

 • Zanim wybierzesz plisy okienne, oceń stopień nasłonecznienia danego wnętrza. Inne plisy do okien pasują w pomieszczeniach po stronie północnej, inne po stronie południowej domu. W pokojach pozbawionych klimatyzacji i podatnych na zmiany temperatury na zewnątrz zamontuj natomiast plisy termoizolacyjne.

Plisy okienne a położenie pomieszczenia względem słońca

 • Zanim wybierzesz plisy okienne, oceń stopień nasłonecznienia danego wnętrza. Inne plisy do okien pasują w pomieszczeniach po stronie północnej, inne po stronie południowej domu. W pokojach pozbawionych klimatyzacji i podatnych na zmiany temperatury na zewnątrz zamontuj natomiast plisy termoizolacyjne.

Plisy do okien a kształt i wymiar okna

 • Drugim czynnikiem, który decyduje o tym, jakie plisy do okien wybrać, jest kształt i wymiar okna. To do nich dostosowujemy wymiary i kształt plisy. Przed kupnem plis, koniecznie zmierz więc wymiary okna. Może się bowiem okazać, że potrzebne Ci będą plisy do okien cięte na wymiar.

Funkcje i charakter pomieszczenia

 • Charakter pomieszczenia zależy od czynności, które są w nim wykonywane i od celu, jaki spełnia. Do pomieszczeń reprezentacyjnych lub do restauracji czy salonów artystycznych wybierz bardziej wyraziste plisy okienne. W sypialniach i miejscach wypoczynkowych sprawdzają się plisy okienne zaciemniające. Do biura lub gabinetu najlepiej zaś wybrać plisy zwijane dwustronnie.

Kolor plis okiennych i wielkość pomieszczenia

 • Od wielkości pomieszczenia zależeć będzie kolor, w jakim najlepiej wybrać plisy okienne. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na kolorowe szaleństwo i wybór ciemnych barw, a nawet czerni. Ciasne pokoje wymagają optycznego powiększenia, które zapewniają plisy okienne w jasnych odcieniach.

Liczba osób korzystających z pomieszczenia

 • Wybierając plisy okienne, weź pod uwagę to, ile osób korzysta z danego pomieszczenia. To ważne, gdyż strefy pracy czy wypoczynku powinny stwarzać dogodne warunki dla wszystkich użytkowników. Dzielone przestrzenie i kawalerki często łączą w sobie wiele funkcji. Dlatego warto montować w nich plisy okienne zwijane dwukierunkowo. Eliminują irytujące promienie słoneczne padające na ekrany urządzeń elektronicznych, a zarazem nie ograniczają oświetlenia. Dzięki temu jedna osoba może wygodnie pracować na komputerze, a druga czytać lub odrabiać lekcje.

Cena plis okiennych

 • Na szczęście plisy okienne nie są akcesorium kosztownym. Przeciętnie plisy bezinwazyjne kosztują około 30-40 zł za sztukę. Cena zależeć może także od sposobu montażu. Niektóre plisy okienne wymagają bowiem dokupienia prowadnic. Można też pokusić się dodatki zwiększające komfort korzystania z plis. Jednym z nich jest rączka sterująca.

Plisy do okien, a łatwość i sposób czyszczenia

 • Plisy okienne z reguły czyści się dość łatwo. Pierze się je ręcznie, najlepiej w wannie lub brodziku, i spłukuje prysznicem. Wybierając plisy okienne, należy jednak zawsze dowiedzieć się, czy materiał, z którego są wykonane, na pewno na to pozwala.

Wybierz rolety plisowane dopasowane do Twojego wnętrza

 • Aby Twój zakup był udany, a komfort jak największy, wybierz plisy, uwzględniając wszystkie powyższe wskazówki. To, jakie wybierzesz plisy, zdecyduje o jakości Twojego snu, wypoczynku oraz komfortu pracy i nauki.

Stwórz oazę we własnym domu – zamów plisy do okien z FamilyRollo

 • Znajdź w domu schronienie przed upalnym słońcem. Wybierz najwyższej jakości rolety plisowane od FamilyRollo. Jesteśmy firmą z prawie 20-letnim doświadczeniem i z chęcią doradzimy Ci, jakie plisy wybrać do Twojego domu. Pomożemy Ci stworzyć w nim Twoją oazę prywatności i komfortu.

  Wybierając się na zakupy do FamilyRollo, zyskujesz:
 • najwyższej jakości plisy do okien z trwałych i pięknych materiałów
 • wiele opcji regulacji oświetlenia w Twoim domu
 • najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości naszych rolet
 • atrakcyjne obniżki cen i promocje
 • szczegółowe instrukcje dotyczące montażu i doradztwo naszych ekspertów
 • szeroki wybór kolorów plis
 • przyjemność i ulgę od upałów na długie lata

Sprawdź sam. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego FamilyRollo.pl i wybierz plisy do okien w Twoim domu.

Chcesz czytać dalej? Sprawdź również:

Potrzebujesz
pomocy?
Można śmiało
do nas dzwonić
+48 736 234 877
Można śmiało
do nas napisać
sklep@familyrollo.pl
Oceń ten artykuł
0.00 na podstawie 0 opinii
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Familyrollo S.A Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania określonego w ust. 3 powyżej, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Koszyk
Dostosujemy się do Twoich potrzeb

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Sklep internetowy FamilyRollo wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Familyrollo oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.