Czego szukasz?
Wiele osób, urządzając swoje wymarzone gniazdko, zastanawia się, jak odpowiednio dopasować zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu. Jest to jedna z kluczowych kwestii, biorąc pod uwagę późniejszy komfort życia w nowym domu. Właśnie temu zagadnieniu postanowiliśmy poświęcić nasz ten poradnik!
Każdy z nas marzy o jasnym i przestronnym mieszkaniu, które będzie idealnie przystosowane do codziennego funkcjonowania wszystkich domowników. Wszystkim nam zależy na dobrym samopoczuciu, a bez odpowiedniej ilości światła dziennego w domu jest ono praktycznie nieosiągalne. Człowiek potrzebuje słońca prawie tak samo bardzo, jak rośliny! Urządzając własny kąt, dobieramy zatem szereg różnego dodatków, poszukujemy najlepszych elementów wystroju wnętrza i stajemy przed szeregiem istotnych decyzji, które pomogą nam idealnie zaaranżować naszą przestrzeń. Jedną z nich jest z całą pewnością wybór zasłon, szczególnie jeśli mieszkanie należy do tych słabiej nasłonecznionych.
Mniej oświetlone pomieszczenia mogą się wydawać mało klimatyczne, jednak to nie powód, aby definitywnie rezygnować z danego mieszkania! Za pomocą dobrze dobranych zasłon można rozjaśnić jego przestrzeń. Z drugiej jednak strony, mocno nasłonecznione mieszkania także potrzebują odpowiednich osłon. Te powinny odbijać światło. Jednocześnie ważne jest, aby ciepło utrzymywało się w pomieszczeniu, szczególnie zimą. Poszukując najlepszego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, o których opowiemy dzisiaj nieco więcej.
Podstawą podczas wyboru odpowiednich dekoracji okiennych do mało doświetlonego mieszkania jest rezygnacja z długich firanek, które tylko niepotrzebnie będą przytłaczać przestrzeń i ograniczać dopływ naturalnego światła słonecznego. Dużo lepszym rozwiązaniem są zasłony, które prawidłowo dopasowane mogą znacznie ograniczyć nieprzyjemne wrażenie zaciemnienia pomieszczenia.
Warto pamiętać, że zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu powinny być nie tylko utrzymane w jasnej kolorystyce, lecz także wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału, aby dobrze przepuszczały promienie słońca. Zrezygnuj z ciężkich tkanin, a postaw raczej na te zwiewne, jak np. tiul, który jest półprzezroczysty i niezwykle efektowny. Dobrym wyborem będą również zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu wykonane z poliestru i domieszki bawełny.
Jeśli chodzi o kolorystykę zasłon, to oczywiście ta kwestia również nie jest bez znaczenia dla rozjaśnienia danego pomieszczenia w mieszkaniu. Jak pewnie się domyślasz, w tym przypadku zdecydowanie nie sprawdzą się ciemne i głębokie odcienie jak np. czerń, bordo, granat czy szarość. Zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu powinny być utrzymane w jasnych kolorach, najlepiej pastelowych i stonowanych. Idealnym wyborem będzie pudrowy róż, błękit, biel, ecru czy jasny beż. Barwa zasłon powinna oczywiście subtelnie korespondować z kolorem ścian w danym pomieszczeniu, a jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić przestrzeń, to wybierz zasłony z delikatnym printem lub stylowym wzorem.
Wydawać by się mogło, że długość zasłon nie ma większego znaczenia w przypadku słabo oświetlonego mieszkania. Nic bardziej mylnego! W tej sytuacji należy podejść do kwestii długości tkaniny z dużym respektem, szczególnie jeśli chodzi o okna tarasowe. Jeśli przesadzisz z długością, całkowicie zamkniesz dopływ światła do wnętrza danego pomieszczenia. Nie chodzi tu oczywiście o to, aby zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu sięgały jedynie połowy długości okna, jednak na pewno nie powinny ciągnąć się po podłodze. Postaraj się zostawić kilka centymetrów przerwy pomiędzy podłogą a dolną krawędzią zasłony. Wówczas stworzysz przestrzeń, przez którą światło słoneczne będzie mogło nieustannie wpadać do wnętrza mieszkania i w naturalny sposób je doświetlać!
Samo powieszenie zasłon również ma duże znaczenie dla końcowego efektu i rozjaśnienia pomieszczenia. W jaki sposób najlepiej je zamontować? Podstawą jest oczywiście estetyczny karnisz, którego długość powinna umożliwiać swobodne przesuwanie zasłon za dnia. Optymalna długość karnisza to 25-30 cm zapasu po każdej ze stron okna. Najlepiej, gdyby został on zamontowany zaraz przy suficie, czyli możliwie wysoko. Wówczas pomieszczenie automatycznie staje się bardziej przestrzenne, a zasłony przepięknie przykrywają okno na całej jego długości. Zakładając je, lepiej również zrezygnować z fikuśnych wiązań i innych modyfikacji, które jedynie niepotrzebnie zwiększają ciężar tkaniny i znacznie obniżą jej przepuszczalność. Zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu powinny być lekkie, minimalistyczne i wykonane z materiałów wysokiej jakości, które świetnie przepuszczają światło dzienne! Warto zaznaczyć – brak karnisza w mieszkaniu wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z zasłon. Jest wiele sposobów na ich montaż.
Dobrze dobrane zasłony w słabo oświetlonym mieszkaniu są najtańszą i najprostszą w wykonaniu metodą na efektowne rozjaśnienie pomieszczenia. Są również wystarczającą dekoracją okienną – przy ich wykorzystaniu nie ma już potrzeby ustawiania czegokolwiek na parapecie. Do mieszkania dotrze wówczas jeszcze więcej światła, ożywiając jednocześnie przestrzeń, a taki przecież jest nasz cel!