Czego szukasz?
Okno balkonowe różni się od typowego okna – kształtem, sposobem otwierania i przeznaczeniem. Jak można się domyślić, inaczej zatem wyglądają firanki do obu. Odpowiemy na pytanie, jakie firanki na okno balkonowe (wziąwszy pod uwagę kwestię materiału, montażu, upięcia)? Czy zasłony to jedyna dostępna opcja?
Istnieje wiele różnych typów firan. Większość z nich jest dopasowana do tradycyjnych okien, natomiast inne np. do okien balkonowych czy dachowych. Najpopularniejsze rodzaje firanek, jakie dobiera się do okien balkonowych, to:
· Firany rzymskie (przypominają rolety rzymskie),
· Firany na przelotkach,
· Firany panelowe (wachlarze) – niestandardowa ozdoba okien, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego charakteru,
· Firany makarony (sznurkowe) – charakterystyczna budowa (sznurki podzielone na kilka części) zapewnia dobrą przepuszczalność światła i możliwość swobodnego otwierania lub zamykania okna balkonowego,
· Firany z gipiurą – stylowe i eleganckie, z ręcznym haftem na batyście (cienkiej tkaninie), idealne dla pokojów o klasycznym stylu aranżacji,
· Standardowe firany mocowane na taśmie, np. Firana – Verona 04 oraz Firana – Verona 18.
Pamiętaj, że zakup firanek na okna balkonowe to nie wszystko. Musisz o nie dbać, a to wiąże się z regularnym czyszczeniem. Dowiedz się, jak prać firanki w pralce.
Firany z zasłonami na okno balkonowe mogą być wykonane z różnych tworzyw – najczęściej jednak mamy do czynienia z woalem, żakardem i tiulem. Pierwszy materiał jest bardzo delikatny i przezroczysty. Można go różnie wyeksponować – raz bardziej elegancko, a innym awangardowo lub minimalistycznie. Idealnie sprawdzi się w salonie – czy to o klasycznym, czy to o nowoczesnym stylu aranżacji.
Źakard nie jest tak delikatny, a raczej trwały, solidny, wytrzymały. Owa tkanina ma dość gruby splot, choć da się wyróżnić rodzaje o cieńszym lub perkatym splocie. Od typu firanki zależy, ile światła przedostanie się do pomieszczenia.
Tiul to najdelikatniejszy sposób wymienionych materiał na firany. Podobnie jak woal, znajdzie zastosowanie w każdym pokoju. Domownicy mogą przebierać między prostymi i minimalistycznymi bądź bardziej skomplikowanymi, wzorzystymi modelami.
Ogólnie ujmując, na okno balkonowe pasują tkaniny gładkie (mimo częstego dotykania). Warto zatem postawić na tworzywa z włókien poliestrowych lub bawełnianych z domieszką poliestru.
Okno balkonowe najczęściej pojawiają się w salonie, czasem sypialniach. W tym wypadku firanki powinno dobierać się na podstawie ich materiału, rozmiaru czy stylu wnętrza. Sprawdź: Jak wybrać firany do nowoczesnego salonu?
Grubość splotu ma wpływ na przepuszczalność światła. Jeśli pokój jest wystarczająco wyeksponowany na słońce, można wybrać grubsze, żakardowe modele. W przypadku pomieszczeń niezbyt mocno doświetlonych lub o małym metrażu warto zdecydować się na przezroczyste firany.
Rozmiar osłon odgrywa niebotyczną rolę przy dopasowywaniu do firan z zasłonami na okno balkonowe. Zasłony nie powinny ciągnąć się po podłodze – przypasuj je do długości między karniszem a podłogą. Możesz wybrać firany gotowe lub uszyte na zamówienie. Długość zasłon w pierwszym wypadku najczęściej waha się między 250 a 320 cm. Druga opcja jest dowolna – sam decydujesz, jak długie mają być firany na okno balkonowe.
Dobierając firany z zasłonami na okno balkonowe, zwróć uwagę na styl wnętrza. Wygląda salonu różni się od sypialni. Zdobione zasłony pasują do eleganckiego, klasycznego stylu aranżacji. Jeśli masz do czynienia z pomieszczeniami loftowymi, minimalistycznymi, skandynawskimi, lepiej wybierz proste i delikatne modele firan.
Firany, które łączy się z oknem balkonowym, mogą mieć różne mocowania. Najczęściej są to kółka, rzadziej taśma marszcząca lub szelki. Mocowanie na kółkach jest zdecydowanie najlepsze, ponieważ dzięki niemu da się z łatwością odsuwać i zasuwać zasłonę (kółka przesuwają się swobodnie po karniszu). Taśma marszcząca stanowi najwygodniejsze i najmniej angażujące rozwiązywanie (firana ładnie układa się w każdą stronę). Szelki natomiast umożliwiają większe eksperymentowanie w kwestii doboru marszczenia.
Niezależnie od wyboru musisz mieć na uwadze także rodzaj karnisza do drzwi balkonowych. Karnisz drążkowy pasuje do każdej z wymienionej opcji mocowań. Mniej uniwersalne natomiast są karnisze szynowe lub szynowo-drążkowe.
Upięcie gotowych, modnych firanek na okno balkonowe nie wymaga dużych zdolności plastycznych czy manualnych. Wystarczy skorzystać z kilku dodatków, np. materiałowych podwiązek, ozdobnych koralików, delikatnych wstążek. Wybór zależy od długości firan (inaczej spinamy długie bądź krótkie), stylu aranżacji.
Krótsze firany na okno balkonowe spina się w środku lub z boku przy pomocy opaski, wstążki. Niektórzy architekci i projektanci wnętrz polecają wykorzystanie tzw. lambrekinów, czyli długich i wąskich pasów materiału, zawieszonych nad oknem. Dłuższe firanki na okno balkonowe natomiast mogą być podpięte przy pomocy drewnianej klamry czy grubej wstążki. Według najnowszych trendów najmodniejsze jest jednak swobodne puszczenie ich materiału.
O firanach na okna balkonowe można mówić wiele. Nie zapominajmy jednak, że istnieją też inne osłony (rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne), które równie dobrze sprawdzą się przy balkonie. Najtrwalsze i najkorzystniejsze są rolety zewnętrzne. Ich instalacja jednak jest dość inwazyjna. Dowiesz się, jak i kiedy montować rolety zewnętrzne.
Dobrym pomysłem są także rolety rzymskie – alternatywa dla firan rzymskich. Ich przykładami są: Roleta rzymska Basic – Roma 113 oraz Roleta rzymska Basic – Roma 130.