Czego szukasz?
Chcesz, żeby Twoje ręczniki były śnieżnobiałe? Szukasz sposobu na wybielenie tych, które poszarzały i straciły swój pierwotny wygląd? Dobrze trafiłeś! W tym poradniku podpowiadamy, jak wybielić ręczniki prostymi, domowymi metodami. Z naszego artykułu dowiesz się także, w jaki sposób je pielęgnować, aby uniknąć powstawania przebarwień.
Od jakiegoś czasu masz w domu białe ręczniki, ale nie wyglądają już tak dobrze jak na początku? Spróbuj je wybielić, stosując domowe sposoby, takie jak moczenie w ciepłej wodzie, dodanie do prania octu lub użycie wody utlenionej. Oprócz tego, w wyjątkowo trudnych przypadkach, możesz zastosować jeden z chemicznych wybielaczy. Pamiętaj jednak, że środki tego typu używane nieroztropnie mogą uszkodzić delikatne tkaniny. Poniżej znajdziesz dokładne opisy różnych metod czyszczenia, dzięki którym już zawsze będziesz mieć w domu śnieżnobiałe ręczniki!
Jednym z produktów, które możesz wykorzystać do wybielenia ręczników, jest sok z cytryny. Jak to zrobić? Przed praniem namocz je w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny – najlepiej przez około pół godziny. Tak przygotowane tkaniny wypierz w taki sam sposób, jak zawsze. W roli wybielacza sprawdzą się także plasterki cytryny: dodaj je do gotującej wody, do powstałego w ten sposób roztworu włóż ręczniki na godzinę, a następnie je wypierz. Cytryna nie tylko poprawi kolor tkaniny, ale także usuwa brzydki zapach.
Namocz ręczniki w ciepłej wodzie jeszcze przed pierwszym praniem – nawet przez 24 godziny. Sprawi to, że staną się bardziej miękkie i chłonne. A jeśli na materiale widoczne są już przebarwienia, do wody dodaj kilka tabletek aspiryny. Zniweluje ona żółte plamy i sprawi, że Twoje białe ręczniki odzyskają piękny, nieskazitelny kolor.
By wybielić ręczniki, do prania możesz dodać sodę oczyszczoną. Wsyp jedno opakowanie tego środka do bębna pralki albo zastosuj ją zamiast klasycznego proszku. Innym rozwiązaniem jest namoczenie ręczników w mieszance sody i wody przez kilka godzin. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ użyta w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na włókna tkaniny. Pół szklanki sody oczyszczonej na dużą miskę wody w zupełności wystarczy. Później zrób standardowe pranie zgodnie z zaleceniami producenta.
Równie dobrym środkiem czystości jest ocet. Jak wybielić ręczniki za jego pomocą? Namocz je w wodzie z octem, odstaw na około 30 minut, a potem wypierz. Możesz też dodać szklankę octu do prania lub wymieszać go z Twoim środkiem piorącym. Obie te metody to także skuteczne domowe sposoby na zmiękczanie ręczników.
Jeśli szukasz metody na trudne do usunięcia plamy, wypróbuj wodę utlenioną, która jest równie skuteczna, co sok z cytryny. Jak wybielić zszarzałe ręczniki przy jej użyciu? Włóż je do roztworu przygotowanego z ciepłej wody i połowy szklanki wody utlenionej. Taka mieszanka nie tylko rozjaśni tkaniny, ale również usunie bakterie i inne nieprzyjemne zabrudzenia.
Do wybielania ręczników możesz użyć też szarego mydła. Jak to zrobić? Kilka płatków mydła włóż do miski wypełnionej ciepłą wodą, poczekaj, aż się w niej rozpuszczą, zamieszaj, a potem natrzyj tak przygotowanym roztworem ręcznik. Następnie wypierz go ręcznie i wysusz – najlepiej na osłoniętym tarasie lub balkonie. Pozbędziesz się dzięki temu nieprzyjemnych zapachów, a ręczniki staną się miękkie i puszyste.
Zastanawiasz się, dlaczego ręczniki szarzeją? Zwykle jest to wynik ich nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęstszymi przyczynami odbarwiania tych akcesoriów są: pranie ich w zbyt wysokiej temperaturze, wkładanie do bębna pralki tkanin w różnych kolorach, a także wybieranie materiałów słabej jakości.
Czynniki sprzyjające płowieniu ręczników:
Znasz już sposoby na wybielenie ręczników przy użyciu produktów, które znajdziesz w lodówce, kuchennej szafce czy łazience. Skorzystaj z naszych porad, a przywrócisz tkaninom piękny wygląd. Nie zapomnij przeczytać także innego artykułu FamillyRollo: Co zrobić, żeby ręczniki nie pyliły?. Dzięki wszystkim tym informacjom kompleksowo zadbasz o tego typu akcesoria łazienkowe.