Czego szukasz?
Po wypraniu firan przychodzi czas na ich wyprasowanie. Jeśli nie przepadasz za tym zajęciem, przeczytaj ten poradnik. Wyjaśniamy w nim, jak prasować firanki, by wyglądały jak nowe. Poznaj najlepsze sposoby na prasowanie firan i zasłon!
Zastanawiasz się, czy firany trzeba prasować, czy może da się bezproblemowo nadać im schludny wygląd bez użycia żelazka? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału zostały one uszyte. Jeżeli chcesz uzyskać efekt gładkich firan, zwróć uwagę na ich:
Jeżeli chcesz pominąć prasowanie zasłon i wysuszyć je na oknie, przestrzegaj tych zasad:
Pamiętaj, że pielęgnacja firanek rozpoczyna się już wtedy, gdy przygotowujesz je do prania. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Jak prać firanki w pralce?.
Jeżeli jesteś dopiero na etapie wyboru osłon swoich osłon okiennych, sprawdź poradnik: Jak wymierzyć firany i zasłony?.
Firanki możesz prasować za pomocą klasycznego żelazka albo urządzenia wyposażonego w generator pary. Jednak najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest parownica.
Choć firanki, zwłaszcza te z delikatnego materiału, i klasyczne żelazko to nie najlepsze połączenie, możesz je nim wyprasować, zachowując maksymalną ostrożność. Postępuj w następujący sposób:
Co jeszcze jest istotne? Jeśli żelazko nie wytwarza pary wodnej, możesz spryskiwać delikatny materiał wodą albo użyć wilgotnej ściereczki – dzięki temu szybciej pozbędziesz się zagnieceń. Pamiętaj też, że tkanina nie będzie nieestetycznie świecić, jeśli wyprasujesz ją na lewej stronie.
Żelazko parowe jest wygodniejsze w stosowaniu niż klasyczne, ale jego używanie także wymaga zachowania ostrożności. Zanim zaczniesz, sprawdź, z jakiego materiału zostały uszyte osłony i dopasuj temperaturę urządzenia do rodzaju tkaniny. I tak na przykład, firanki z woalu najlepiej prasować w jak najniższej temperaturze, przez bawełnianą chusteczkę, a z organzy w 100-140°C.
Ponadto pamiętaj, że:
Firanki wyprasujesz także za pomocą parownicy. W przypadku tego urządzenia silny wyrzut pary pozwoli Ci sprawnie wygładzić powierzchnię materiału. Parownica jest wygodna w używaniu również z innego powodu: nie przypala tkaniny. Brzydkie wyświecenia materiału? Prasując firanki parownicą, unikniesz tego niepożądanego efektu.
Prawidłowy sposób prasowania firan zależy od rodzaju włókna tkaniny. Pamiętaj o tym i prasuj osłony z poszczególnych materiałów, stosujących się do poniższych wskazówek:
Już wiesz, jak prasować firanki i znasz sposoby na usuwanie zagnieceń z zasłon. Możesz do tego użyć klasycznego żelazka, modelu z generatorem pary lub specjalnej parownicy. Firanki z tkaniny syntetycznej wysusz na karniszu, a wyprostują się pod wpływem własnego ciężaru – tak potraktowane materiały z naturalnych włókien mogą się rozciągnąć, dlatego wymagają prasowania. Więcej o sposobach suszenia firan dowiesz się z poradnika: Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?.