Czego szukasz?
W okresie jesienno-zimowym zamykasz okno, włączasz ogrzewanie, a po jakimś czasie pojawia się para na szybach. Zaczyna się skraplać, trzeba ją regularnie wycierać, co jest bardzo uciążliwe. Skąd bierze się skraplająca woda na oknach? Jak zapobiegać temu zjawisku? Podpowiadamy.
Okazuje się, że para na oknie wcale nie pojawia się dlatego, że masz słabej jakości stolarkę czy też powstały jej uszkodzenia pod wpływem eksploatacji. To zjawisko, które związane jest z różnicą temperatur na zewnątrz domu oraz w pomieszczeniach. Para na oknie najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczynasz sezon ogrzewania, ale nie tylko. Może też osadzać się podczas gotowania w kuchni, prasowania w pokoju czy kąpieli w łazience. Winy należy szukać w nieprawidłowej wentylacji powietrza. Kiedy stolarka jest bardzo szczelna, wilgoć nie ma gdzie uciekać, dlatego pojawia się para na oknie. Podobne zjawisko zauważysz, kiedy wyciągasz zimną butelkę prosto z lodówki, a w pomieszczeniu jest dość upalnie. Jeśli postawisz ją na stoliku, za jakiś czas skrapla się woda na jej powierzchni.
Czy to oznacza, że wszelkiego rodzaju nieszczelności są wskazane? Na pewno w pomieszczeniu powinna dobrze działać wentylacja. To ona odpowiedzialna jest za odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Nie chodzi tu bynajmniej o to, aby przez okna do wewnątrz przedostawało się mroźne powietrze zimą i nieprzyjemne podmuchy. Szyby muszą jednak zagwarantować przynajmniej minimalną wymianę powietrza.
Para na oknie sama w sobie nie jest groźna, jednak jej nadmiar może źle wpłynąć na zastosowane materiały wykończeniowe. Niekorzystnie działa na drewno, osadza się także na ścianach lub spływa po parapecie. Jeśli jest jej zbyt dużo, może dojść do uszkodzeń i nieestetycznych plam. Poza tym para na oknie źle wpływa na rolety. Stają się mokre, a na jej powierzchni może pojawić się pleśń. Warto zauważyć, że para na oknie oznacza zbyt dużą wilgotność powietrza, co z kolei jest przyczyną rozwoju zielonych plam na ścianie w postaci pleśni i grzyba. Sprawdź tutaj, kiedy warto zmienić rolety na nowe.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że regularne wietrzenie pomieszczeń to podstawa dbania o dom. Po pierwsze, wprowadzasz świeże powietrze, a po drugie para na oknie może znacznie się ograniczyć. Nawet zimą, warto przeprowadzić krótkie kilkuminutowe wietrzenie. Oczywiście w tym czasie trzeba całkowicie wyłączyć ogrzewanie. Najlepiej zrobić to kilka minut przed otwarciem okien.
Przez cały czas kontroluj wilgotność powietrza, aby zapobiegać problemom z nadmierną parą wodną. Zalecana wartość to 40-60%. Służą do tego specjalne higrometry, które mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Taka informacja często pojawia się na stacjach pogody i oczyszczaczach powietrza. Im mniejsza wilgotność, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się para na oknie. Jednak nie można z tym przesadzić. W okresie grzewczym, zbyt suche powietrze także nie jest zalecane. Może spowodować kaszel, katar, a nawet problemy z oddychaniem. Należy znaleźć złoty środek pomiędzy nadmierną wilgocią w powietrzu, a zbyt suchym powietrzem.
W awaryjnych sytuacjach, kiedy z wentylacją dzieje się coś poważnego, a masz duży problem ze skraplającą się wodą na oknach, możesz wyposażyć swój dom w osuszacz.
Stolarka okienna często jest wyposażona w mikrowentylację. W ten sposób można zmniejszyć docisk skrzydła do ramy. Przez drobną szczelinę dojdzie do wymiany powietrza, a to sprawi, że para na oknie przestanie się pojawiać.
Drugim sposobem jest montaż nawiewników okiennych. Najczęściej mocuje się je w górnej części okna albo w ścianie. Pozwala na usuwanie nadmiernej wilgoci z pomieszczenia, bez otwierania okna.
Nie zawsze jednak problem zbyt dużej wilgoci można rozwiązać domowymi sposobami. Źródło problemu może tkwić w ciągu wentylacyjnym lub nieprawidłowościach związanych z izolacją cieplną murów. Warto zająć się tym poważniej, szczególnie jeśli pojawia się nie tylko para na oknie, ale także pleśń na ścianach czy też lód na szybach. Obserwuj zatem, co się dzieje w Twoich pomieszczeniach, aby żyć w jak najlepszych warunkach na co dzień.
Może Cię również zainteresować:
Jak naprawić roletę dzień noc?